Ruszyła fala eksmisji

Od tego roku samorządy już nie w każdym przypadku muszą zapewniać eksmitowanym mieszkania socjalne, a mogą ich lokować w tzw. lokalach tymczasowych. Gminy na dużą skalę korzystają z nowego prawa lokatorskiego - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Ruszyła fala eksmisji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.07.2012 | aktual.: 06.07.2012 12:19

Według nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów teraz można eksmitować do pomieszczenia spełniającego normy gwarantujące co najmniej 5 m kw. na osobę, z dostępem do wody, toalety i możliwością zmieszczenia tam piecyka do ogrzewania i urządzenia do gotowania. Jednak z pomieszczeń tych eksmitowani mogą korzystać od miesiąca do pół roku i jeżeli nie zaczną za nie płacić, czeka ich noclegownia.

Gazeta sprawdziła, ile osób wyeksmitowano w ośmiu dużych miastach w ubiegłym roku i jakie są plany na ten rok. Okazuje się, że np. w Warszawie w ubiegłym roku wyeksmitowano 600 osób, a w tym roku już na początku czerwca 1543 osoby miały wyroki eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego. Podobne proporcje są w innych miastach - kończy gazeta.

Kto otrzyma lokal socjalny, a kto trafi do lokalu tymczasowego?

O przyznaniu bądź nie lokalu socjalnego decyduje sąd. Kryterium jest dotychczasowe zachowanie się eksmitowanego, a także jego sytuacja rodzinna i materialna. W szczególności sąd nie może odmówić prawa do lokalu socjalnego kobietom w ciąży, bezrobotnym, emerytom i rencistom, o ile nie mogą zamieszkać w innym mieszkaniu.

Jeżeli eksmitowany nie otrzymał prawa do lokalu socjalnego, może zamieszkać w pomieszczeniu tymczasowym. Nawet tego nie otrzyma jednak osoba eksmitowana m.in. za stosowanie przemocy w rodzinie czy uporczywe zakłócanie porządku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)