Ruszyła II edycja konkursu na aktywizację zawodową przewlekle chorych

Celem programu jest aktywizacja zawodowa osób cierpiących na te przewlekłe schorzenia.

Ruszyła II edycja konkursu na aktywizację zawodową przewlekle chorych
Źródło zdjęć: © © apops - Fotolia.com

Do 1 września organizacje pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi mogą zgłaszać projekty do II edycji konkursu "Zwyczajnie Aktywni" - poinformowali PAP jego pomysłodawcy. Celem programu jest aktywizacja zawodowa osób cierpiących na te przewlekłe schorzenia.

Organizatorzy konkursu zachęcają do wzięcia udziału w nim organizacje pacjentów z całej Polski. Trzy najlepsze inicjatywy zostaną nagrodzone grantami w wysokości 30 tys. zł na ich realizację. Projekt należy przestawić razem z harmonogramem i kosztorysem. Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej zwyczajnieaktywni.pl.

Diagnozę autoimmunologicznej choroby zapalnej może usłyszeć osoba w każdym wieku, ale najczęściej są to ludzie młodzi między 20. a 45. rokiem życia. Do schorzeń tych zalicza się m.in. nieswoiste zapalenia jelita (NZJ), jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także łuszczycę oraz zapalne schorzenia stawów, w tym m.in. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Statystyki wskazują, że w Polsce na choroby z tej grupy mogą cierpieć ok. 2 mln osób, a nawet więcej. Towarzyszą im niejednokrotnie bardzo uciążliwe objawy, a nierzadko ryzyko inwalidztwa.

"Osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit są w większości osobami młodymi i chciałyby znaleźć zatrudnienie. Tymczasem choroba, jej objawy i przykre dolegliwości oraz wynikający z tego dyskomfort psychiczny i fizyczny, bardzo to utrudniają" - powiedziała PAP Wiesława Bednawska, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna, które w I edycji konkursu za projekt "Droga do Pracy" otrzymało jeden z trzech grantów w wysokości 30 tys. złotych.

Do najczęstszych objawów NZJ należą: bóle brzucha, biegunki (nawet 20-30 wypróżnień dziennie), krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Osoby, które cierpią na te schorzenie często muszą przechodzić operacje chirurgiczne polegające na wycięciu fragmentu lub całego jelita.

"Powrót tych pacjentów do kondycji fizycznej trwa miesiącami, a czasem nawet latami, więc bardzo trudno odnaleźć się później nie tylko w pracy, ale też zbierać siły i motywować siebie do prowadzenia jak najbardziej normalnego życia" - powiedziała Bednawska.

Projekt jej organizacji pt. "Droga do Pracy" jest skierowany do osób, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu i kontynuacji pracy zawodowej, planują zmianę profilu zatrudnienia lub pragną dokonać wyboru ścieżki kariery odpowiadającej ich predyspozycjom i ograniczeniom wynikającym z choroby.

"Proponujemy pacjentom warsztaty, które mają pomóc im lepiej funkcjonować pod względem emocjonalnym, nauczyć ich skutecznego radzenia sobie ze stresem, zwiększyć poczucie kontroli nad swoim życiem, a także utrzymać umiarkowaną aktywność fizyczną. W ten sposób chcemy wykształcić lub wzmocnić u chorych postawy ukierunkowane na dążenie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym" - wyjaśniła Bednawska.

Dzięki współpracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu pacjenci będą też mogli uczestniczyć w zajęciach z zakresu umiejętności poruszania się po rynku pracy, zajęciach z przedsiębiorczości oraz warsztatach z autoprezentacji. "Mam nadzieję, że realizacja naszego projektu przyniesie wymierne korzyści dla środowiska osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit" - podsumowała Bednawska.

Projekt pt. "Zwyczajnie aktywni", w ramach którego prowadzony jest konkurs pod tym samym tytułem, realizują organizacje działające na rzecz pacjentów - Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz firma AbbVie Polska.

(AS)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)