Rząd: handel także emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który pozwala na handel emisjami dwutlenku siarki i tlenków azotu. Do tej pory na rynku handlowano jedynie emisjami dwutlenku węgla. Handel prawami do emisji SO2 i NOx będzie prowadzony tylko w Polsce.

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że powstanie system bilansowania i rozliczania emisji SO2 (dwutlenku siarki) i NOx (tlenków azotu) dla tzw. dużych źródeł spalania związanych z produkcją energii. Projekt przygotował resort środowiska - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

System ma być ekonomiczną zachętą do redukcji emisji tych gazów. Ma pomóc w spełnieniu polskich zobowiązań do ograniczenia emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu. Polska w Traktacie akcesyjnym do UE zastrzegła okres przejściowy w tym zakresie do końca 2015 r.

CIR poinformowało, że bilans będzie określał m.in. roczny pułap emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu w kraju. Na tej podstawie będzie ustalana liczba uprawnień do emisji. W krajowym systemie mają być gromadzone, zestawiane, szacowane i rozliczane wszystkie informacje o emitowanych gazach m.in. z kotłów energetycznych, ciepłowni, turbin gazowych. Załącznikiem do projektowanej ustawy będzie wykaz takich zakładów. Regulacja będzie dotyczyć prawie 100 przedsiębiorstw - ok. 420 źródeł emisji.

Prawo do obrotu uprawnieniami będą mieli jedynie właściciele instalacji. Właściciel będzie miał prawo rozliczyć się nie z pojedynczej instalacji, ale z wszystkich posiadanych przez siebie. Operatorem systemu handlu uprawnieniami będzie krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami.

Krajowy ośrodek będzie prowadził rejestr uprawnień do emisji. Każdy operator instalacji będzie posiadał rachunek, na którym będą gromadzone i przetwarzane informacje produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz emisjach. Rozliczane będą też limity oraz zakup i sprzedaż uprawnień do emisji - podało Centrum.

Projekt zakłada kary za nieprzestrzeganie postanowień ustawy, np. 50 tys. zł kary będzie groziło za nieprzekazanie rocznego raportu.

W 2015 r. poziom emisji SO2 ma wynieść 300 tys. t. Poziom emisji tlenków siarki od 2012 ma być utrzymywany na poziomie 239 tys. ton. Duże źródła spalania w 2010 r. emitowały 419,3 tys. ton SO2 przy zalecanym przez UE pułapie dla Polski 400 tys. ton, a tlenków azotu 255,96 tys. ton przy unijnym pułapie 251 tys. ton.

Dwutlenek siarki i tlenki azotu są szkodliwe dla środowiska, powodują m.in. zakwaszanie gleb, korozję i niekorzystne zjawiska dla jezior. Szkodzą też zdrowiu ludzi.

Źródło artykułu:PAP
sprzedażhandelco2

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)