Trwa ładowanie...

Rząd obiecuje pieniądze dla wschodnich województw. Sasin: jest przepaść i my ją zasypiemy

- Polska Wschodnia jest "oczkiem w głowie" naszego rządu. Kolejne programy będą kierowane w znacznie większym zakresie na te tereny - powiedział wicepremier Jacek Sasin w Tarnogrodzie podczas podpisania umów na dofinansowanie budowy trzech obwodnic w województwie lubelskim. Jego zdaniem Lubelszczyzna z zamożnością na poziomie 48 proc. średniej zamożności w UE pozostaje najbiedniejszym regionem w Polsce i jednym z najbiedniejszych regionów w UE.

Zdaniem Sasina emigracja do dużych miast i za granicę nie może się powtórzyć. Zdaniem Sasina emigracja do dużych miast i za granicę nie może się powtórzyć. Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d1jvjft

Sasin stwierdził, że rząd PiS dotrzymuje słowa.

- Zobowiązaliśmy się do tego, że będziemy prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju i odejdziemy od polityki, która promowała tylko największe ośrodki miejskie, tam kumulowała bogactwo, a takie miejsca jak Tarnogród, Lubelszczyzna, Polska Wschodnia pozostawały gdzieś na marginesie zainteresowania kolejnych ekip rządowych - powiedział.

Sasin: Polska jest jedna i Polacy wszyscy są tacy sami

Sasin stwierdził, że "rząd PiS zerwał z polityką poprzednich ekip rządowych w sposób zdecydowany, a człowiekiem, który pokazał jak ta polityka powinna wyglądać być śp. prezydent Lech Kaczyński".

d1jvjft

Zdaniem wicepremiera wiele zostało do zrobienia, a Lubelszczyzna z zamożnością na poziomie 48 proc. średniej zamożności w UE pozostaje najbiedniejszym regionem w Polsce i jednym z najbiedniejszych regionów w UE. Jako przykład podał Warszawę i okolice, których zamożność wynosi 156 proc. średniej UE. - To przepaść, którą musimy zasypać i zasypujemy – dodał.

Via Carpatia: Od 2025 szybka trasa z Litwy do Grecji. Przez Polskę

Według Sasina jeszcze kilka lat temu Lubelszczyzna na mapie dróg w Polsce rysowała się jako "biała plama", a region był niedostrzegany przez władze. Zastrzegł, że w ostatnich latach to się zmieniło, a jako przykłady wskazał budowę drogi ekspresowej S19 Via Carpatia, S17, S12 i autostrady A2.

- Do tego dochodzą ogromne inwestycje w drogi wojewódzkie, gminne i powiatowe - wskazał. Dodał, że one również są wspierane przez budżet państwa jako przykład podając Fundusz Inwestycji Lokalnych, w ramach którego na Lubelszczyznę trafiło ponad 900 mln zł i Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych) - 822 mln zł w trzy lata oraz Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – 1,9 mld zł w pierwszej transzy i 2,5 mld zł w drugiej.

d1jvjft

- To są pieniądze, które bezpośrednio będą miały znaczenie dla podniesienia poziomu życia mieszkańców – stwierdził Sasin. Dodał, że pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w drogi, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, edukacyjną, zdrowotną i sportową.

- Wychodzimy z bardzo jasnego i zdecydowanego założenia, że Polska jest jedna i Polacy wszyscy są tacy sami – powiedział wicepremier. Doprecyzował, że wszyscy Polacy mają prawo żyć na takim samym poziomie, mieć dostęp do nowoczesnej infrastruktury i mieć dobrze płatną pracę niezależnie od tego, czy żyją w wielkim czy w małym mieście, jak Tarnogród i wiele innych miejscowości we wschodniej Polsce.

Zdaniem Sasina emigracja z tych terenów do dużych miast i za granicę nie może się powtórzyć. - Dlatego zrobimy wszystko, żeby nie tylko dać dobre warunki do życia i pracy tym, którzy tutaj mieszkają, ale żeby zachęcać do powrotu – zapowiedział.

d1jvjft

Wyjaśnił, że inwestycje dofinansowane przez rząd są realizowane dzięki funduszom wygenerowanym w kraju. - To nie są żadne pieniądze europejskie, to nie jest tak, że my bez funduszy europejskich nie jesteśmy w stanie nic zrobić – zastrzegł.

Według Sasina Polska wypracowuje duże pieniądze, które są kierowane na rozwój kraju.

- To są nasze pieniądze, pochodzące z polskiego budżetu, wypracowane przez Polaków. Nikt nam tych pieniędzy nie dał, nikt ich nam nie podarował, nie zaoferował. To jest nasz własny dorobek i możemy być z tego dumni. Możecie być państwo z tego dumni, że również wasze pieniądze, na które się składacie do budżetu państwa decydują o tym, że dzisiaj te inwestycje są możliwe – stwierdził.

Strumień pieniędzy na drogi na wschodniej ścianie

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że na budowę obwodnic Hrubieszowa, Opola Lubelskiego oraz Tarnogrodu rząd przeznaczy z Funduszu Rozwoju Dróg ponad 130 mln zł. Wartość dofinansowania poszczególnych inwestycji sięga 60-70 proc. ich wartości, co jeszcze kilka lat temu byłoby niemożliwe.

d1jvjft

Przypomniał, że wcześniej 100 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę obwodnicy miasta otrzymał także Chełm.

Zapowiedział wzmocnienie funduszu, by można było z niego dofinansować więcej inwestycji. - Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości rada ministrów przyjmie projekt zmian w tym funduszu, który zasili go o kolejne 2 mld zł – dodał Weber.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa podpisali umowę na dofinansowanie trzech inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: budowy ponad sześciokilometrowej obwodnicy Hrubieszowa w ciągu DW844 (koszt inwestycji wynosi 75 mln zł, w tym 52,5mln zł dofinansowania), blisko dwukilometrowej obwodnicy Opola Lubelskiego (koszt pierwszego etapu wynosi 45 mln zł, w tym 27 mln zł dofinansowania) i sześciokilometrowej obwodnicy Tarnogrodu w ciągu DW835 (85 mln zł, w tym 59,5 mln zł dofinansowania).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jvjft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jvjft