Rząd przyjął pakiet ustaw zdrowotnych

Rząd przyjął pakiet ustaw zdrowotnych. Rada ministrów zaakceptowała 7 spośród z 12 projektów ustaw - między innymi ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o informacji w ochronie zdrowia.

Rząd przyjął pakiet ustaw zdrowotnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.10.2010 18:53

Ustawa o prawach pacjenta zakłada, że ofiary błędów medycznych będą krócej czekać na odszkodowania, jeśli zrezygnują z dochodzenia swoich praw w sądach. Obecnie chorzy latami czekają na orzeczenie sądu i rekompensatę za błędy lekarskie. Zgodnie z propozycją pacjent, który doznał uszczerbku na zdrowiu, będzie mógł łatwiej uzyskać odszkodowanie na drodze pozasądowej.

Z kolei nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty przewiduje likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego, który ma być zastąpiony większą ilością zajęć praktycznych w czasie studiów.

Projekt ustawy o informacji w ochronie zdrowia zakłada, że będzie można zapisać się na wizyty w publicznych poradniach przez internet oraz możliwe będzie wystawianie elektronicznych "e-recept" oraz "e-skierowań".

Ministrowie przyjęli również projekt ustawy o badaniach klinicznych oraz ustawy dostosowującej prawo farmaceutyczne do wymogów UE.

Rząd podjął także uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Wieloletniego na lata 2011 - 2020 pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej". Przewiduje on działania na rzecz zwiększenia liczby narządów pobieranych od zmarłych. Ma on także na celu rozwój programu przeszczepiania od dawców żywych oraz rozwój ośrodków przeszczepiania komórek krwiotwórczych u dorosłych i dzieci.

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu Rada Ministrów będzie kontynuowała prace nad projektami ustaw budzącymi najwięcej kontrowersji - o działalności leczniczej, który dotyczy przekształceń szpitali oraz ustawy refundacyjnej wprowadzającej stałe ceny i marże na leki refundowane.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)