Rząd szykuje podatek od szerokopasmowego internetu

Rząd cierpi na chroniczny brak pieniędzy w budżecie. Sięga więc wszędzie tam, gdzie może. Teraz chce opodatkować szerokopasmowy internet, a to może skutecznie zahamować jego rozwój w Polsce.

Rząd szykuje podatek od szerokopasmowego internetu
Źródło zdjęć: © Wikipedia / CC | shuli hallak

Za pomysł opodatkowania kabli (w tym światłowodów z Internetem) ma odpowiadać Ministerstwo Finansów oraz część samorządów. Nowa danina miałaby dotyczyć wszystkich operatorów i część sieci akademickich.

Nowy podatek ma dać budżetowi nawet 400 milionów złotych. Za tę cenę można położyć nawet do 8 tys. kabli światłowodowych.

Negatywnie nastawione wobec pomysłu są Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGET) oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

Zdaniem Jerzego Straszewskiego, prezesa zarządu PIKE, wprowadzenie podatku od kabli ułożonych w kanalizacji stanowić będzie podwójne opodatkowanie. Oczywiste jest bowiem, iż wyłącznym celem istnienia kanalizacji kablowej jest ułożenie w niej właśnie kabli.

W piśmie do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Wacław Iszkowski, prezes PIIT podkreślił, że wprowadzenie opodatkowania kabli będzie mieć negatywne skutki dla utrzymania budowanej infrastruktury z powodu braku odpowiednich środków w planowanych na ten cel budżetach.

- W wieloletnich prognozach finansowych przy szacowaniu kosztów realizacji projektów i utrzymania infrastruktury, ani samorządy wojewódzkie, ani przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie brali pod uwagę tego typu obciążeń - podkreśla Wacław Iszkowski, prezes PIIT.

Podobnego zdania jest Jerzy Straszewski. Jego zdaniem należy mieć na uwadze, że ewentualna propozycja rządowa opodatkowania kabli telekomunikacyjnych uderza zarówno w inwestycje sektora prywatnego, jak i w inwestycje prowadzone przez województwa za pomocą dofinansowań unijnych, stawiając pod znakiem zapytania opłacalność współfinansowanych z funduszy europejskich projektów inwestycyjnych.

Iszkowski zaznacza, że Rada Ministrów przyjęła Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), w którym mowa jest o konieczności znoszenia barier dla rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, m.in. poprzez tworzenie zachęt dla tego typu projektów. Trudno jest to więc pogodzić z wprowadzeniem nowych obciążeń.

- Przyjęty NPS daje podstawy do zachowania wyłączenia opodatkowania kabli - uważa Iszkowski.

PIIT proponuje rozważenie skierowania projektu ustawy samorządowej równolegle do Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego w celu uzupełnienia ostatecznej opinii o niezbędne, szerokie tło przyszłości inwestycji i rozwoju Internetu w Polsce. Przede wszystkim postuluje o powtórne przeanalizowanie wszystkich skutków objęcia podatkiem kabli umieszczonych w kanalizacji kablowej, stanowiących element linii kablowych.

deficytinternetświatłowody

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (939)