Trwa ładowanie...

Rząd zamraża kryterium dochodowe do świadczenia. Taki będzie skutek

Od 1 listopada kryterium dochodowe, niezbędne do uzyskania zasiłku na dziecko, pozostanie na niezmienionym poziomie. Dotyczy to także kwoty samego zasiłku oraz innych form wsparcia w ramach świadczeń rodzinnych, które również nie ulegną modyfikacji.

Od 1 listopada br. kryterium dochodowego, które jest konieczne do spełnienia, aby otrzymać zasiłek na dziecko, nie wzrośnieOd 1 listopada br. kryterium dochodowego, które jest konieczne do spełnienia, aby otrzymać zasiłek na dziecko, nie wzrośnieŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
dsskhwm
dsskhwm

Zgodnie z informacjami podanymi przez "Dziennik Gazeta Prawna", w tym roku przypada termin ustawowy na weryfikację kryteriów dochodowych, obejmującą zarówno pomoc społeczną, jak i system świadczeń rodzinnych. Rząd zdecydował, że nie będzie podnosił kryterium.

Według "DGP", Rada Ministrów przedłożyła Radzie Dialogu Społecznego propozycję, która zakłada utrzymanie obecnych progów dochodowych oraz kwot świadczeń rodzinnych na kolejne trzy lata, od 1 listopada 2024 roku do 30 października 2027 roku.

To oznacza zamrożenie tych kwot, co będzie skutkować dalszym spadkiem liczby dzieci, na które rodzice otrzymują zasiłek. W ubiegłym roku było ich niewiele ponad milion - tłumaczy dziennik.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Jak wyjaśnia "DGP", decyzja rządu implicuje, że:

  • kryterium dochodowe, które jest podstawowym warunkiem do otrzymania zasiłku na dziecko będzie nadal wynosić 674 zł na osobę w rodzinie,
  • 764 zł, jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne,
  • odrębny próg dochodowy obowiązuje przy wnioskowaniu o becikowe - 1922 zł na członka rodziny.
dsskhwm

Dziennik przypomina, że kryterium dochodowe względem zasiłku na dziecko jest niezmienne od dziewięciu lat, od listopada 2015 roku.

800 plus bez kryterium dochodowego

Jaki jest powód takiej decyzji rządu? Rada Ministrów akcentuje, że od kwietnia 2016 roku funkcjonuje świadczenie wychowawcze, które przysługuje na każde dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodów rodziców.

Od 1 stycznia kwota świadczenia wzrosła z 500 zł do 800 zł. W ocenie rządu, świadczenie wychowawcze wraz z innymi rozwiązaniami, jak 300 plus na wyprawkę szkolną oraz świadczenia z programu "Aktywny Rodzic", które będą przyznawane od października, tworzą warunki do "godnego wychowywania dzieci" i stanowią podstawowy system wsparcia rodzin - informuje "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsskhwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsskhwm