Trwa ładowanie...
drogi

Sąd: GDDKiA musi ujawnić raport z budowy obwodnicy Warszawy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi ujawnić raport z budowy Południowej Obwodnicy Warszawy S2 na odcinku Konotopa - Lotnisko - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd stwierdził, że raport jest informacją publiczną.

Share
Sąd: GDDKiA musi ujawnić raport z budowy obwodnicy Warszawy
Źródło: Thinkstockphotos
d1dwemw

Ujawnienia raportu zażądała spółka Bilfinger Berger Budownictwo(od 1 lutego 2013 r. - Bilfinger Infrastructure - PAP), która buduje Południową Obwodnicę Warszawy na tym odcinku. Spółka argumentowała, że żądany przez nią raport jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma obowiązek go udostępnić.

Spółka powołała się też na przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, które mówią, że umowy w sprawach zamówień publicznych są jawne i podlegają udostępnieniu.

GDDKiA broniła się przed ujawnieniem raportu, twierdząc, że nie jest to informacja publiczna w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej.

d1dwemw

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie spółka wskazywała, że raport sporządziły władze publiczne, które mają obowiązek udostępniania informacji publicznej, a raport jest właśnie taką informacją.

Warszawski WSA przyznał jej rację. Stwierdził, że raport z budowy Południowej Obwodnicy Warszawy S2 jest informacją publiczną i dyrekcja jako organ władzy publicznej powinna go ujawnić. Sąd wyjaśnił, że "informacją publiczną jest informacja wytwarzana przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne oraz inne podmioty, które wykonują funkcje publiczne lub gospodarują mieniem publicznym".

"Żądane przez spółkę informacje: raporty, ekspertyzy konsultantów, dotyczące zadania budowy drogi ekspresowej S-2, które sporządzone zostały ze środków publicznych na zlecenie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, bez wątpienia posiadają walor dokumentów, których organ używa do zrealizowania powierzonych mu prawem zadań ze środków publicznych" - orzekł w grudniu ub.r. warszawski sąd.

GDDKiA zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale we wtorek NSA również oddalił jej skargę (sygn. I OSK 907/13). NSA stwierdził, że raport z budowy obwodnicy Warszawy jest informacją publiczną i GDDKiA musi go udostępnić.

d1dwemw

Podziel się opinią

Share
d1dwemw
d1dwemw