Trwa ładowanie...

Sankcja niewspółmierna do uchybienia

Kary podatkowe stosowane wobec sprzedawców oleju są zbyt surowe.

Sankcja niewspółmierna do uchybieniaŹródło: Jupiterimages
d3iojm5
d3iojm5

Sankcje nakładane na podmioty sprzedające olej, które nie złożą w terminie oświadczeń klientów, że przeznaczyli olej do celów opałowych, są niewspółmierne do wagi naruszeń. Tak twierdzi rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz w wystąpieniu do ministra finansów z 16 grudnia 2010 r. (nr RPO-661873-VI/10/AB). To reakcja na wniosek posła Adama Krupy.

Sprawa dotyczy sankcji przewidzianej w art. 89 ust. 16 ustawy o podatku akcyzowym za niezłożenie w terminie zestawienia oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych olejów do celów opałowych i kumulowania jej z odpowiedzialnością karną skarbową. Ustawa podatkowa przewiduje bowiem taką samą sankcję zarówno za nieprawidłowo sporządzone oświadczenia, jak i za uchybienie polegające na niezłożeniu ich zestawienia w terminie. W jednym i w drugim wypadku sprzedawcy oleju grozi kilkakrotnie wyższe opodatkowanie, bo według stawek właściwych dla paliw silnikowych.

Zdaniem rzecznika, o ile stosowanie stawek sankcyjnych za niezapewnienie dowodów, że sprzedawane wyroby zostaną przeznaczone do celów opałowe jest uzasadnione, o tyle nie ma uzasadnienia stosowanie takiej samej sankcji wobec sprzedawcy za nieterminowe złożenie ich zestawienia. „W tym wypadku dokumentacja pozwala na ocenę prawidłowości stosowania stawek obniżonych. W sytuacji, gdy zostaje osiągnięty cel mechanizmu kontrolnego – którego podstawowym instrumentem są oświadczenia nabywców – sankcja podatkowa jest niewspółmierna do wagi naruszonych obowiązków” – napisała Irena Lipowicz.

Według RPO wystarczającym instrumentem dyscyplinującym sprzedawcę, który nie złożył zestawienia oświadczeń klientów w terminie, jest sankcja przewidziana w art. 56 § 4 kodeksu karnego skarbowego. Jest ona stosowana w razie niezłożenia deklaracji podatkowych lub oświadczeń w terminie, gdy nie dochodzi do narażenia podatku na uszczuplenie.

—g.l.

d3iojm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iojm5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj