Trwa ładowanie...
d4mxefe
linie lotnicze
28-11-2008 13:00

SAS chce przejąć Estonian Air

Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS)
wystąpiły do rządu Estonii z propozycją przejęcia w całości
narodowego przewoźnika lotniczego Estonian Air (EA).

d4mxefe
d4mxefe

Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS) wystąpiły do rządu Estonii z propozycją przejęcia w całości narodowego przewoźnika lotniczego Estonian Air (EA).

Propozycja jest zawarta w liście dyrektora koncernu SAS Matsa Janssona skierowanym do premiera Estonii Andrusa Ansipa. Szwedzkie media przypominają w piątek, że SAS posiada już 49 proc. udziałów w EA; 34 proc. należy do rządu w Tallinie a pozostałe 17 proc. ma jeden z banków.

Estoński przewoźnik ma kłopoty finansowe i potrzebuje ok. 20 mln euro, żeby uzdrowić sytuację. Skandynawowie proponują inwestycje odpowiedniej wysokości w zamian za rządowe udziały w EA.

Jak podał w piątek sztokholmski dziennik ekonomiczny "Dagens Industri" w liście Matsa Janssona znalazło się stwierdzenie, że w przeciwnym razie "SAS nie będzie mógł wziąć odpowiedzialności za przyszłość Estonian Air".

d4mxefe

Zdaniem obserwatorów skandynawska propozycja przychodzi w trudnym dla Estończyków okresie. Gospodarka Estonii znalazła się w stanie recesji i w przyszłym roku przewiduje się spadek PKB o 3,5 proc. Wątpliwe więc, by władze estońskie mogły się zdobyć na finansowe wsparcie deficytowego przewoźnika lotniczego.

Estonian Air dysponuje ośmioma samolotami i obsługuje 17 połączeń europejskich.

Michał Haykowski

d4mxefe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mxefe