Sejm podjął decyzję ws. wcześniejszych emerytur dla nauczycieli
Nauczyciele, którzy w tym roku nabyli lub
nabędą prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogli
skorzystać z niego także w roku przyszłym i następnych latach -
zdecydował Sejm, nowelizując ustawę Karta Nauczyciela.
Za przyjęciem rządowego projektu nowelizacji Karty głosowało 384 posłów, jedna osoba była przeciw, jedna się też wstrzymała od głosu.
Podczas dyskusji nad projektem nowelizacji posłowie opozycji zwracali uwagę, że choć jest ona bardzo ważna, to spóźniona o kilka miesięcy.
Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.
Pod koniec maja rzecznik rządu Jan Dziedziczak informował, że wolą rządu jest, aby nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r. Podtrzymał to później wicepremier Przemysław Gosiewski, który przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych.
Posłowie nowelizując we wtorek Kartę wykreślili z niej warunek rozwiązania umowy o pracę do końca 2007 r.
Resort pracy szacuje, że z nowelizacji Karty skorzysta jedna trzecia lub połowa nauczycieli, którzy nabyli w tym roku uprawienia do wcześniejszych emerytur.
Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, zimą tego roku deklaracje o chęci skorzystania w tym roku z uprawienia do przejścia na wcześniejsze emerytury złożyło około 40 tys. nauczycieli.
Posłowie przyjęli także poprawkę klubu PO do projektu, że nauczyciele, którzy rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy, będą mogli w terminie 14 dni od wejścia w życie nowelizacji złożyć pracodawcy oświadczenie o woli powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko; dyrektorzy szkół mają nawiązać z takimi nauczycielami stosunek pracy na poprzednich zasadach.
Podczas dyskusji nad projektem na posiedzeniu komisji sejmowych posłowie pytali, co z tymi nauczycielami, którzy kierowali się nie ustnymi zapewnieniami przedstawicieli rządu, lecz literą prawa i w efekcie do końca maja złożyli wypowiedzenia i wnioski o przejście na emerytury. Według Aliny Kobierskiej z ZUS, sprawa jest już przesądzona, gdyż wnioski można wycofać tylko przed uprawomocnieniem ich, a to się dzieje po 30 dniach od złożenia.
Zapisy nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela, dotyczące tych nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali prawo do wcześniejszych emerytur, wcześniej znajdowały się w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych. O wyłączenie ich i skierowanie w formie osobnego projektu do szybkiej ścieżki legislacyjnej zabiegały Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach pomostowych z kwietnia tego roku, nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. będą mogli przejść na takie emerytury po osiągnięciu co najmniej wieku 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn; ich okres składkowy musi wynieść co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a okres pracy w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat.
Nowelizacja Karty Nauczyciela trafi teraz do Senatu.