Trwa ładowanie...

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową

Zamrożenie funduszu płac w budżetówce i zmianę sposobu opodatkowania cygar i cygaretek - zakłada m.in. tzw. ustawa okołobudżetowa, uchwalona przez Sejm. Podczas głosowań opozycja zarzucała koalicji, że jej polityka jest "antyjanosikowa" i "bezduszna".

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetowąŹródło: AFP
d1jii61
d1jii61

Za przyjęciem ustawy głosowało 241 posłów, 186 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.

Przygotowana przez resort finansów ustawa przewiduje m.in., że zamrożony ma być, na poziomie z 2014 r., fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. Od zasady tej przewidziano pewne wyjątki, np. dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w związku z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Zamrożony zostanie, też na poziomie obowiązującym w 2014 r., fundusz świadczeń socjalnych.

Zakłada także zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób objętych tzw. ustawą kominową. Do ich ustalenia będzie przyjmowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r.

Posłowie przyjęli też kilka poprawek do ustawy, które wcześniej złożył klub PO. Wśród tych poprawek znalazły się zapisy dot. większej elastyczności, jeśli chodzi o przepisy dotyczące specjalizacji lekarskich. Zgodnie z nią "lekarz, który odbywa szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury, może zmienić miejsce odbywania szkolenia specjalizacyjnego nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakwalifikowania się do odbywania tego szkolenia". Zasada ta nie będzie miała zastosowania na przykład w sytuacji, gdy jednostka, w której szkoli się lekarz, została zlikwidowana. Druga z popartych poprawek zalicza do przewidzianych w przyszłym roku wynagrodzeń odprawy z tytułu zakończenia kadencji prezesa i wiceprezesów Polskiej Akademii Nauk.

d1jii61

Podczas głosowania Ryszard Zbrzyzny z SLD mówił pod adresem koalicji: - Piąty z kolei rok zamrażane są środki na funduszu świadczeń socjalnych przeznaczone dla najuboższych i emerytów i rencistów. Razem narastająco to już jest 500 zł statystycznie. Z drugiej strony rząd nie wyraża zgody na wprowadzenie kolejnego progu podatkowego dla najbogatszych - 50-proc. dla tych, których przychody miesięczne przekraczają 30 tys. zł. Jak długo ta "antyjanosikowa" polityka będzie prowadzona?.

Z kolei Elżbieta Rafalska z PiS pytała, od kiedy rząd ze składek osób pracujących zabiera środki na staże lekarzy i dentystów. Apelowała też do posłów, by w głosowaniu poparli poprawki PiS, zmierzające do wykreślenia z ustawy zapisów o zamrożeniu płac w budżetówce. - Kolejny rok te osoby, które będą najbardziej potrzebujące wsparcia (...) będą miały zamrożony ten fundusz. Proszę pamiętać o tym, że w Polsce mamy najniższą w Europie kwotę wolną od podatku i osoby bardzo ubogie, mające niewielkie dochody są obciążane podatkiem - wytykała.

Dodała, że kolejny rok zamrażania funduszu płac pokazuje, "jak bezduszną politykę społeczną prowadzi rząd".

Przemysław Wipler (niezrz.) pytał rząd, dlaczego jedną z poprawek do ustawy okołobudżetowej ograniczany jest dostęp młodych lekarzy do możliwości zmiany województwa, w którym wykonywana jest specjalizacja. - Dlaczego rząd planuje ograniczyć dostęp młodych lekarzy do specjalizacji? - dociekał.

d1jii61

Wiceszefowa MF Hanna Majszczyk, odpowiadając na pytania posłów, podkreśliła, że staże lekarskie od 2009 r. są finansowane z funduszu pracy. - Jest to kwota kilku miliardów złotych. Trzeba jednak pamiętać, że jak najbardziej wkomponowuje się to w kierunki, na które środki z tego funduszu mogą być wydawane. Dzięki temu co roku kilka tysięcy absolwentów uczelni medycznych mogło rozpoczynać staże lekarskie i zasilać kadrę specjalistów w naszym kraju, i tym samym wpływać na dostępność usług zdrowotnych - wskazywała.

- Nie ma też żadnego uzasadnienia, aby twierdzić, że w ustawie okołobudżetowej (...) przeprowadza się jakieś regulacje, które ograniczają dostęp do tych staży. Wręcz przeciwnie, w przyszłym roku ponad 6 tys. miejsc zostało przeznaczonych dla absolwentów uczelni medycznych na ubieganie się o staże lekarskie. Także dla tych, którzy od 2012 r., ze względu na brak tych miejsc nie mogli z tego korzystać - dodała.

Majszczyk przyznała też, że co prawda zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ulega zamrożeniu, ale podkreśliła, że nie można zgodzić się, iż "w ten sposób pozbawiane są środków osoby najuboższe i najbardziej potrzebujące". - Kierunek wydatkowania środków z tego funduszu zależy od regulaminu wewnętrznego. Pamiętajmy też, że w zdecydowanej części chodzi tutaj o jednostki samorządu terytorialnego, które dzięki takim zapisom mają większą elastyczność we własnej gospodarce finansowej i właściwym ukierunkowaniu tych środków - mówiła.

d1jii61

Uchwalona w piątek przez Sejm ustawa przewiduje ponadto zmiany dotyczące podatku akcyzowego. Zaproponowano bowiem opodatkowanie wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn, z wyjątkiem ręcznego wytwarzania papierosów i wykonywania ich sposobem domowym w gospodarstwach domowych. Zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek - podatek akcyzowy za te produkty ma być płacony od wagi, a nie od sztuki. Zmiany te mają ograniczyć proceder unikania opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwą stawką akcyzy.

Zaproponowano też zmianę ustawy o biokomponentach i biopaliwach. Zgodnie z nimi w 2015 r. nie będzie stosowany przepis, który mówi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Środki te zostaną bowiem skierowane na sfinansowanie wprowadzanej w 2015 r. kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur.

Ustawa okołobudżetowa jest nierozerwalnie związana z projektem budżetu na przyszły rok, nad którym pracuje Sejm. Zakłada on, że deficyt w 2015 r. nie powinien przekroczyć 46 mld 80 mln zł. MF założyło, że dochody budżetu państwa wyniosą 297 mld 252 mln 925 tys. zł (wobec 277 mld 782,2 mln zł zaplanowanych na bieżący rok), a wydatki sięgną kwoty 343 mld 332 mln 925 tys. zł (wobec 325 mld 287,4 mln zł przewidzianych w tym roku).

d1jii61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jii61