Trwa ładowanie...
d3zacfm
d3zacfm

SG wyda 18 mln euro na nowoczesny sprzęt

Na rozwój łączności i informatyki, modernizację infrastruktury oraz zakup nowego sprzętu Straż Graniczna wyda w latach 2004-2009 ponad 18 mln euro. Środki będą pochodzić z funduszy norweskich. W poniedziałek SG przekazano kolejne pojazdy, które będą wykorzystywane na zewnętrznej granicy UE.
Share
d3zacfm

Polsce przyznano łącznie 533 mln euro z dwóch funduszy norweskich: Financial Mechanism (EEA), czyli Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz Norwegian Financial Mechanism (Norweski Mechanizm Finansowy).

Są to granty ufundowane głównie przez Norwegię, ale również przez Liechtenstein i Islandię na rozwój społeczno-gospodarczy przede wszystkim nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.

W poniedziałek podczas uroczystości w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej z udziałem przedstawicieli ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ambasady Norwegii w Polsce przekazano kolejne pojazdy zakupione w ramach tego programu.

d3zacfm

_ Projekt obejmuje blisko 500 pojazdów. Większość z nich jeździ już w kraju, zasilając Straż Graniczną _ - powiedział dziennikarzom zastępca komendanta głównego SG płk Marek Borkowski. Są to nowoczesne samochody osobowe, terenowe, quady i motocykle. Nowe pojazdy dla SG kosztowały 6,5 mln euro.

Kolejne ponad 7 mln euro przeznaczono na rozwój infrastruktury - na budowę placówki SG w miejscowości Górowo Iławieckie oraz modernizację dwóch placówek w miejscowości Włodawa i Braniewo. Z kolei na urządzenia do daktyloskopii oraz wymianę sprzętu i oprogramowania do kontroli ruchu granicznego wydano 5 mln euro.

Polska zrealizowała już 413 projektów w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej. Największe wsparcie otrzymały projekty: ochrony wschodnich granic Polski (obszaru Schengen) - ok. 112 milionów euro, ochrony środowiska - ok. 91 milionów euro oraz na dziedzictwo kulturowe, m.in. konserwacje - blisko 88 milionów euro.

d3zacfm

Podziel się opinią

Share
d3zacfm
d3zacfm