Skala problemu związanego z opcjami FX może się powiększyć
Problem polskich przedsiębiorstw związany z opcjami walutowymi może się pogłębić, jeśli nadal będzie spadać eksport, co spowoduje, że część transakcji zabezpieczających zmieni swój charakter, wynika ze środowych wypowiedzi przedstawicieli Ernst&Young.
Eksperci firmy oceniają, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu są negocjacje między spółkami a bankami.
_ Problem opcji może się pogłębić ze względu na makroekonomiczny trend dotyczący eksportu _- powiedziała partner zarządzający Działem Rynków Finansowych Iwona Kozera na spotkaniu z dziennikarzami. Wyjaśniła, że w przypadku eksporterów, których sprzedaż będzie znacznie mniejsza niż zabezpieczana kontraktami terminowymi, transakcje zabezpieczające zmienią charakter na spekulacyjny. Jej zdaniem, może to być możliwe ze względu na spadek eksportu, wynikający z kryzysu w krajach będących głównymi partnerami handlowymi Polski.
Według ekspertów Ernst&Young, spory między bankami a przedsiębiorstwami powinny być rozstrzygane w drodze negocjacji i kompromisów prowadzących do restrukturyzacji zobowiązań (np. zamiana zobowiązań na akcje lub wieloletni kredyt, "rozterminowanie" kontraktów w celu dopasowania do spodziewanych ruchów walutowych).
_ Banki udzielały opcji głównie swoim klientom, firmom, które były np. ich kredytobiorcami _- podkreśliła Kozera. Według niej, problemem jest kryzys zaufania między bankami a przedsiębiorstwami. Dodała, że bank nigdy nie będzie zainteresowany upadłością swojego kredytobiorcy. Jednak w sytuacji, w której nie ma wiedzy na temat jego innych zobowiązań, może podjąć drastyczne kroki, żeby samemu zabezpieczyć swoje roszczenia.
Według dyrektora działu zarządzania ryzykiem finansowym dla przedsiębiorstw Ernst&Young Pawła Preussa, zanotowano szereg przypadków, w których negocjacje między firmami a bankami zakończyły się powodzeniem.
Eksperci Ernst&Young oceniają, że dla rozwiązania problemu opcji Polska nie potrzebuje raczej specjalnych regulacji. Jednak bardzo potrzebne byłoby przyśpieszenie pracy sądów gospodarczych, do których mogą trafiać sprawy tych firm, które w związku z opcjami czują się oszukane przez banki.