Trwa ładowanie...
handel
28-01-2009 09:28

Sklepy internetowe w Polsce szybko rosną

Amerykanie w 2008 r. po raz pierwszy zmniejszyli przedświąteczne zakupy w sieci. Polacy tymczasem dopiero odkrywają sklepy internetowe, zwiększając ich obroty nawet ponad dwukrotnie.

Sklepy internetowe w Polsce szybko rosnąŹródło: AKPA
d172xpt
d172xpt

W ubiegłym roku Amerykanie po raz pierwszy w historii wydali mniej na przedświąteczne zakupy dokonywane w sieci. Według firmy comScore, która monitoruje handel w sieci, w okresie od 1 listopada do 23 grudnia 2008 roku wydali w sklepach internetowych 25,5 miliardów dolarów. Było to o 3% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy zakupy pochłonęły 26,3 miliardów dolarów.

W Polsce sklepy internetowe przeżyły oblężenie

Sklepy kolporter.pl, iperfumy.pl oraz czerwonamaszyna.pl zupełnie nie odczuły spadku sprzedaży przed świętami i pod koniec ub.r.

KOLPORTER.PL

d172xpt

Sklep internetowy kieleckiego dystrybutora prasy i artykułów FMCG ma w swojej ofercie książki, filmy, gry i muzykę. Liczba zamówień które wpłynęły do niego w listopadzie i grudniu 2008 r. wzrosła o około 70 proc., a wartość obrotów o 23 proc. w porównaniu do roku 2007. – Pomimo mało optymistycznych danych płynących zza granicy trudno chyba mówić, iż kryzys dotknął polski e-handel - mówi Robert Sołkiewicz pełnomocnik zarządu ds. strategii i rozwoju e-biznesu Kolporter SA. – Ilość zamówień, rosła szybciej niż obroty, co było spowodowane spadkiem średniej wartości pojedynczego zamówienia. Wzrost liczby kupujących w sieci, pozwala utrzymać wzrosty sprzedaży nawet jeżeli statystyczny klient ogranicza wydatki pod wpływem doniesień o pogorszeniu się koniunktury – dodaje.
IPERFUMY.PL

Wzrost obrotów jednej z najpopularniejszych w Polsce perfumerii internetowych - iperfumy.pl, wyniósł około 100 proc. Jeszcze szybciej rosła liczba zamówień. O około 10 proc. spadła natomiast średnia wartość pojedynczego zamówienia.

W_ okresie przedświątecznym zanotowaliśmy mocną zwyżkę sprzedaży, pomimo faktu wyraźnego osłabienia się polskiej waluty, co z kolei miało przełożenie na ceny produktów importowanych _ - komentuje Piotr Wójcie, marketing manager iperfumy.pl _ Trudno więc mówić o jakimkolwiek kryzysie, jeśli w sposób niekwestionowany rośnie sprzedaż produktów luksusowych, jakimi niewątpliwie są perfumy _– dodaje.

CZERWONAMASZYNA.PL

d172xpt

Wzrosty zanotowała również czerwonamaszyna.pl, czyli jeden z najpopularniejszych polskich sklepów specjalizujących się w sprzedaży prezentów i elementów dekoracyjnych dla domu. W listopadzie i grudniu 2008 r. liczba zamówień wzrosła tu o 47 proc., a obroty o 41 proc., w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

_ My również nie odczuwamy oznak kryzysu _– mówi Anna Zasada z czerwonamaszyna.pl _ Polski e-commerce nie osiągnął jeszcze poziomu podobnego do tego w gospodarkach rozwiniętych jak Niemcy, czy Wielka Brytania i ma przed sobą długą drogę rozwoju. Dlatego pomimo niepokojących doniesień zza granicy zachowujemy umiarkowany optymizm. Sprzedaż powinna rosnąć, choć być może nieco wolniej niż w ostatnich latach _– podsumowuje.

Co kupowano najczęściej

Tuż przed świętami klienci sklepu kolporter.pl najchętniej kupowali książki. Drugim w kolejności najpopularniejszym prezentem okazały się płyty z muzyką. Rzadziej kupowano filmy i gry. Z oferty sklepu iperfumy.pl przed świętami zdecydowanie najpopularniejsze były tzw. sety czyli zestawy upominkowe oraz wody perfumowane we flakonach o największych objętościach. Wśród klientów czerwonamaszyna.pl największym powodzeniem cieszyły się natomiast pomysłowe drobiazgi użytkowe. Bestsellerem, który panie kupowały panom w prezencie, okazała się myszka komputerowa w kształcie kobiecego ciała, ubrana w seksowny gorsecik. Wśród mężczyzn, którzy kupowali prezenty dla pań, największym powodzeniem cieszył się wieszak na torebkę utrudniający jej kradzież.

Autor: JS

d172xpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d172xpt