Trwa ładowanie...

Śląskie/ W Wigilię i sylwestra niektóre urzędy i instytucje pracują krócej

W Wigilię i sylwestra w większości urzędów miejskich w woj. śląskim nie
będzie problemów z załatwieniem typowych spraw, np. prawa jazdy czy rejestracji samochodu. Krócej
pracować będą natomiast biura paszportowe, placówki NFZ i ZUS czy kasy w urzędach skarbowych

Share
Śląskie/ W Wigilię i sylwestra niektóre urzędy i instytucje pracują krócejŹródło: PAP/Rafał Guz
dm9holx

Urzędy nie planują również dodatkowego wolnego w dniach roboczych między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem - 27 i 30 grudnia administracja pracuje normalnie, choć - jak przyznają przedstawiciele urzędów - z racji urlopów wielu pracowników obsada będzie w tych dniach mniejsza niż w zwykłe dni.

"Zarówno w Wigilię i sylwestra, jak i pozostałe dni robocze w okresie świątecznym, urząd będzie czynny w standardowych godzinach. Z pewnością pracowników będzie nieco mniej, jednak ciągłość obsługi klientów urzędu w każdej sprawie jest zapewniona" - powiedział PAP rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek.

Godzin pracy z reguły nie skróciły także urzędy skarbowe, choć w części z nich w Wigilię i sylwestra kasy będą czynne krócej niż zwykle - np. w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Katowicach tylko do 11.00.

dm9holx

24 i 31 grudnia będzie mniej czasu na złożenie wniosku lub odbiór paszportu. Biuro obsługi klienta Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz oddział paszportowy w Katowicach, terenowe delegatury paszportowe w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu oraz punkty w Bytomiu, Tychach i Zawierciu będą otwarte krócej - w Wigilię z reguły do 13.00 (w Pszczynie do 12.00, w Żorach do 14.00), a w sylwestra najkrócej do 13.00, najdłużej do 15.30, w zależności od miejsca. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. W Tarnowskich Górach punkt paszportowy będzie w Wigilię nieczynny.

Ostatecznej decyzji o godzinach pracy w Wigilię i sylwestra nie ogłosił jeszcze śląski oddział NFZ, który obsługuje ubezpieczonych zarówno w swojej centrali w Katowicach, jak i delegaturach oraz sekcjach terenowych. Standardowo wtorki (wtedy wypadają Wigilia i sylwester) to dni, kiedy Fundusz pracuje dłużej - do 18.00, jednak w przedświąteczne dni placówki prawdopodobnie - jak podała wstępnie informacja oddziału NFZ - będą otwarte do 14.00. Decyzja jeszcze nie zapadła, ponieważ katowicka centrala oddziału funduszu jest okupowana przez pracowników jednego z katowickich szpitali, któremu wypowiedziano kontrakt.
W Wigilię i sylwestra krócej - do 12.00 - pracują też placówki ZUS-u. W przypadku placówek, gdzie nie ma dostępu do tzw. urzędomatu (urządzenia umożliwiającego automatyczną obsługę klientów), możliwe będzie składanie wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych do 15.00. Zarówno w Wigilię, jak i w sylwestra, w godzinach 7-15 do dyspozycji klientów będą konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, pod numerami telefonów 801 400 987 (dla telefonów stacjonarnych) oraz 22 560 16 00 (także dla komórkowych).
We wszystkie robocze dni - także w Wigilię i sylwestra - normalnie będzie pracował urząd marszałkowski w Katowicach, gdzie jednak w ostatnich godzinach urzędowania obsada zostanie znacznie zmniejszona. Przedstawiciele wielu urzędów w regionie przyznają, że zwyczajowo - za zgodą przełożonych - pracownicy są często zwalniani z ostatnich godzin pracy w Wigilię i Sylwestra, jednak obsługa klientów jest zapewniona aż do zamknięcia urzędu.

W okresie świątecznym inaczej niż zwykle będą kursować autobusy i tramwaje. Jak podał największy organizator komunikacji w aglomeracji katowickiej - KZK GOP - 23, 27 i 30 grudnia komunikacja będzie działała według rozkładu przygotowanego na dni robocze w okresie ferii.

24 grudnia obowiązuje specjalny rozkład na Wigilię Bożego Narodzenia, a 25 grudnia okrojony rozkład na niedzielę i święta - szczegóły ograniczeń dostępne są na stronach internetowych KZK GOP. Również w drugi dzień świąt część autobusów i tramwajów z rozkładu na niedziele i święta nie wyjedzie na trasy. 28 grudnia obowiązuje już zwykły rozkład na soboty, a dzień później - na niedziele i święta. Na 31 grudnia przygotowano odrębny, sylwestrowy rozkład jazdy - z reguły autobusy będą jeździć tak jak w soboty, ale wcześniej zaczną zjeżdżać do bazy. W Nowy Rok obowiązuje rozkład na niedziele i święta, ale z wieloma wyjątkami.(PAP)

dm9holx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm9holx