Trwa ładowanie...

SN: zakaz konkurencji może obowiązywać także na rynku regulowanym

Firmy energetyczne mogą zawierać z pracownikami umowy o zakazie konkurencji, nawet jeśli konkurencja między pracodawcami z tej branży jest znacznie ograniczona, a rynek energii elektrycznej ściśle regulowany - orzekł w środę Sąd Najwyższy.

SN: zakaz konkurencji może obowiązywać także na rynku regulowanymŹródło: Fotolia, fot: Chungking
d2l3o8e
d2l3o8e

Sprawa dotyczyła prezesa zarządu spółki będącej dystrybutorem energii elektrycznej na Podlasiu. Gdy został prezesem, zawarł ze spółką umowę o zakazie konkurencji - zakaz miał obowiązywać nie tylko w trakcie, ale i po ustaniu zatrudnienia. W zamian za jego przestrzeganie prezes miał otrzymać odszkodowanie.

W lutym 2009 r. prezes zrezygnował ze stanowiska, a następnie zwolnił się z firmy. W mocy pozostała jednak umowa o zakazie konkurencji. Wkrótce po rezygnacji ze stanowiska były prezes objął stanowisko dyrektora departamentu inwestycji w Polskich Sieciach Energetycznych Operator S.A.

Spółka, która wcześniej zatrudniała go na stanowisku prezesa, uznała, że podjął on w istocie działalność konkurencyjną i z tego powodu odmówiła mu wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Mężczyzna skierował wówczas pozew przeciwko podlaskiej spółce. W I instancji sprawę przegrał, ale sąd II instancji uwzględnił jego apelację i zasądził na jego rzecz ponad 19 tys. zł odszkodowania.

d2l3o8e

Orzeczenie to uchylił w listopadzie 2012 r. Sąd Najwyższy, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd II instancji wydał wyrok niekorzystny dla byłego prezesa. Orzeczenie to utrzymał w środę w mocy Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną byłego prezesa (sygn. I PK 146/13).

W uzasadnieniu SN wskazał, że firmy energetyczne mogą zawierać z pracownikami umowy o zakazie konkurencji, mimo że na rynku tym obowiązują ścisłe regulacje ograniczające swobodę działalności gospodarczej.

- Obowiązywanie zakazu konkurencji wynikającego ze stosunku pracy nie zależy od tego, czy na danym rynku faktycznie istnieje konkurencja i w jakim zakresie działalność pracodawców podlega ograniczeniom, wynikającym z regulacji publicznoprawnych - powiedział sędzia Zbigniew Korzeniowski w uzasadnieniu środowego wyroku.

Sędzia dodał, że jeżeli pracodawca uzna, iż wiedza i umiejętności pracownika nie powinny być wykorzystywane w innej firmie działającej na tym samym rynku, nawet regulowanym i o ograniczonej konkurencji, to ma prawo żądać od tego pracownika powstrzymania się od zatrudnienia w umowie o zakazie konkurencji.

d2l3o8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l3o8e