Trwa ładowanie...

Solaris idzie jak burza

Firma Solaris znowu bije rekordy sprzedaży. To także kolejny rok, w którym rośnie eksport naszych autobusów za granice kraju.

Solaris idzie jak burzaŹródło: AFP, fot: Janek Skarżyński
d4eocsn
d4eocsn

W 2013 roku Solaris sprzedał łącznie 1302 autobusy, trolejbusy i tramwaje, z czego do Polski trafiły tylko 292 pojazdy. Tradycyjnie, od kilku już lat, największa liczba zagranicznych odbiorców firmy pochodziła w minionym dwunastu miesiącach z Niemiec, gdzie sprzedano łącznie aż 210 Solarisów. Taki wynik dał polskiemu producentowi, kolejny rok z rzędu, trzecie miejsce na niemieckim rynku autobusów miejskich. We wrześniu ubiegłego roku na rynek niemiecki wjechał dwutysięczny Solaris.

Solaris jednak nie idzie tylko na zachód, ale coraz lepiej radzi sobie także na innych rynkach. Dzięki zrealizowaniu dużego kontraktu, na dostawę 200 przegubowych autobusów, znaczący udział w ubiegłorocznej sprzedaży eksportowej miała Serbia. Do tego 116 pojazdów sprzedano do Izraela i będą jeździły m.in. po Nazarecie.

(fot. solaris)
Źródło: (fot. solaris)

- Większość kontraktów zrealizowaliśmy, w miastach, gdzie już wcześniej jeździły pojazdy naszej marki. Jak widać klienci do nas wracają, bo marka Solaris cieszy się ich dobrą opinią - komentuje rekordowe wyniki roku 2013 Solange Olszewska, prezes zarządu firmy Solaris.

d4eocsn

W zeszłym roku firma wypuściła na rynek nowy model autobusu elektrycznego z systemem ładowania baterii, który firma opatentowała. Zamontowany na dachu odbierak prądu w połączeniu z zawieszoną nad jezdnią stacją ładowania gwarantuje szybkie, bezobsługowe uzupełnianie energii elektrycznej w bateriach. Pierwsze modele już się sprzedają i trafiają do takich krajów jak Niemcy, Austria czy Szwecja.

(fot. solaris)
Źródło: (fot. solaris)

- Większe zainteresowanie przewoźników zakupem autobusów elektrycznych roku przełożyło się to już na konkretne zamówienia. Rok 2014 zapowiada się pod tym względem jeszcze lepiej - prognozuje Solange Olszewska.

Firma przygotowuje premierę nowego Solarisa podczas wrześniowych targów IAA w Hanowerze. Nowa, lżejsza konstrukcja ma zastąpić dotychczasową generację pojazdów tej marki. Ponadto, w planach spółki jest zaprezentowanie pojazdu dla zupełnie nowego segmentu rynku autobusowego.

d4eocsn

- Rok 2013 był rekordowy pod kątem sprzedaży, co niezwykle nas cieszy. Obecnie pracujemy nad tym, aby kolejne lata były równie dobre dla spółki. W bieżącym roku zrealizujemy między innymi kontrakt na dostawę 100 autobusów dla Izmiru, a w kilku kolejnych latach dostarczymy łącznie 300 pojazdów do Rygi. Jak zawsze będziemy także budować portfel naszych zamówień o mniejsze kontrakty, które dla naszej firmy są równie istotne - zapowiada Solange Olszewska.

d4eocsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eocsn