Trwa ładowanie...

Spada sprzedaż detaliczna!

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 11,7 proc. wobec 11,5 proc. w październiku - podał GUS.

Share
Spada sprzedaż detaliczna!
Źródło: Jupiterimages
dhxu9uy

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada wyniosła 1 858,3 tys. osób.

Z danych GUS na koniec listopada 2010 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 263,1 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 20,0 tys. mniej niż w październiku 2010 r. i o 10,8 tys. mniej niż przed rokiem.

- Ostra zima wstrzyma realizację wielu inwestycji, szczególnie w budownictwie. To spowoduje, że sezonowa tendencja wzrostu bezrobocia utrzyma się do lutego 2011 roku. - uważa dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

dhxu9uy

- Perspektywy dla rynku pracy w 2011 roku są jednak lepsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dobre wyniki gospodarki w trzecim i czwartym kwartale br., szybki wzrost produkcji sprzedanej przemysłu mogą być sygnałem trwałej tendencji wzrostu zatrudnienia i spadku liczby bezrobotnych w przyszłym roku. Stopa bezrobocia obniży się, ale raczej nie będzie mniejsza od 10 proc. na koniec roku. W 2011 roku znacząco obcięte zostały środki na Fundusz Pracy. Mniej będzie pieniędzy m.in. na różne formy aktywizacji, zwłaszcza długotrwale bezrobotnych. Dlatego ich liczba pracy nie zmniejszy się tak szybko - dodaje Jacek Męcina.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 8,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 9,0 proc. rdr w październiku, a mdm spadła o 6,7 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w listopadzie o 6,1 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie rdr wzrośnie średnio o 9,4 proc., a mdm spadnie o 5,2 proc.

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy