Spadkowy koniec dobrego kwartału
W USA w ostatni dzień kwartału byki miały z założenia przewagę („window dressing”), ale opublikowane w środę dane makro były zbyt niejednoznaczne, żeby przed świętami bardzo pomóc bykom. Raport ADP (o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA) był zaskakująco słaby.
Oczekiwano wzrostu zatrudnienia w marcu o około 40 tysięcy, a tymczasem spadło ono o 24 tysiące. ADP twierdzi, że to nie był wpływ pogody. Jednocześnie prezes ADP oświadczył, że ten słaby wynik nie przekreśla możliwości dobrych danych z całego rynku pracy. To niewątpliwie osłabiło negatywny wpływ tej publikacji.
Okazało się też, że marcowy indeks Chicago PMI (pokazuje stan gospodarki w regionie) spadł zdecydowanie mocniej niż oczekiwano (z 62,6 na 58,8 pkt. W dalszym ciągu pozostał jednak wyraźnie nad poziomem 50 pkt., który oddziela recesję od rozwoju. Rynki słabo reagują na dane regionalne. Raport o zamówieniach w przemyśle (w lutym) był nieco lepszy od oczekiwań (wzrost o 0,6 proc.), ale dane ze stycznia zweryfikowano w górę (z 1,7 na 2,5 proc. m/m). To były dobre dane.
Rynek akcji znowu miał problemy ze znalezieniem kierunku. Bykom pomagał sektor producentów energii – prezydent Obama anulował zakaz wiercenia u wybrzeży USA w poszukiwaniu ropy i gazu. Reszta rynku jednak nie mogła się zdecydować. Na początku sesji indeksy zanurkowały (wpływ raportu ADP), ale błyskawicznie wróciły do poziomu wtorkowego zamknięcia i tam rynek (podobnie jak we wtorek) na długie godziny wszedł w marazm. W ostatniej godzinie niedźwiedzie zaatakowały. Pretekstem był … wzrost ceny ropy, co ma zaszkodzić konsumentom. Po prostu ciągle wykupiony rynek i do tego przed przerwą świąteczną wymaga korekty. Nawet po tym małym spadku wykupiony już tak bardzo nie jest i po świętach może zacząć rosnąć.
W Polsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się oczywiście tak jak oczekiwano – stopy nie uległy zmianie, co nie miało najmniejszego wpływu na zachowanie rynku. Okazało się jednak, że podjęła uchwałę o zmianie uchwały regulującej sposób tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe. Tego można było oczekiwać, bo przecież większa część Rady wybrana jest przez obecną koalicję, a rząd chce dostać prawie cały zysk NBP.
Sławomir Skrzypek, prezes NBP, poinformował, że wynik banku wyniósł 4,2 mld złotych. W sprawozdaniu znajdziemy informację o rezerwie na ryzyko kursowe na sumę 14,3 mld złotych. Z tego wynika, że po zmianie uchwały RPP wynik byłby dużo wyższy, a 95 procent tej sumy trafi do budżetu. Według profesora Dariusza Filara zysk liczony prawidłowo nawet zgodnie z niezmienioną uchwała powinien wynieść nawet 8 mld. Prezes NBP stwierdził, że „podejmując uchwałę o zmianie uchwały nr 9/2006, naruszyła m.in. zasady Rady Europejskiej o prowadzeniu rachunkowości. Uchwała powinna zostać przekazana EBC do konsultacji". Nie spodziewam się, żeby ECB coś w tej sprawie zmienił. Rynek też tego nie oczekuje, więc perspektywa wpływu do budżetu tak dużej kwoty musiała pomóc złotemu.
GPW, podobnie jak inne giełdy europejskie, rozpoczęła dzień od stabilizacji z lekką nutą optymizmu w tle. Ten niewielki optymizm podnosił jednak stale, chociaż powoli WIG20. Czekano najwyraźniej na dobre dane z USA i kończono dobry kwartał. Poza tym pomagał indeksowi duży wzrost ceny akcji BZ WBK – media informują, że bank zapewne zostanie sprzedany przez AIB. Przed pobudką w USA niewiele jednak z tych wzrostów zostało. Po publikacji raportu ADP WIG20 zabarwił się na czerwono tracąc dobrze ponad pól procent. Sesja zakończyła się spadkiem indeksu o 0,4 proc. Niczego to w obrazie rynku nie zmienia.
Piotr Kuczyński
główny analityk
Xelion. Doradcy Finansowi