Trwa ładowanie...

Spłacając hipotekę, auto masz gratis!

Nawet 40 tys. zł może zaoszczędzić kredytobiorca spłacający hipotekę w walucie. Wystarczy kupować franki szwajcarskie czy euro w kantorach internetowych, a nie przewalutowywać złotówki w banku. Zakup waluty na spłatę kredytów poza bankiem umożliwiła wprowadzona półtora roku temu ustawa antyspreadowa.

Share
Spłacając hipotekę, auto masz gratis!Źródło: AFP
d4ao7ng

Ustawa antyspreadowa weszła w życie w wakacje 2011 roku. Do dzisiaj, jak szacują analitycy Open Finance, skorzystało z niej 20 proc. kredytobiorców spłacających hipotekę w walucie obcej, co stanowi ok. 150 tys. osób. - To wciąż niewiele w porównaniu z oszczędnościami jakie można uzyskać na rozwiązaniach ustawy - komentuje Halina Kochalska, analityk Open Finance.

Spread, czyli różnica między kursem sprzedaży a kupna waluty, w bankach jest bardzo duży. Ustawa antyspreadowa dała kredytobiorcom możliwość spłacania rat w walucie, kupionej nie w banku, lecz w kantorze tradycyjnym, czy internetowym, gdzie spready są bardzo małe, wręcz kilkugroszowe. Umożliwiła też po prostu przyniesienie gotówki do banku.

d4ao7ng

Oszczędności z tego wynikające można zauważyć gołym okiem, porównując ceny waluty w poszczególnych placówkach wymiany walut lub w kalkulatorach oszczędności dostępnych w Internecie. Na dzień 22 stycznia 2013r. Alior Bank sprzedawał CHF po 3,48 zł, Millennium Bank po 3,51 zł, natomiast InternetowyKantor.pl po 3,39 zł.

- Rachunek jest bardzo prosty. Przy średniej racie kredytu 600 franków, różnica w zakupie waluty między bankiem a kantorem internetowym pozwala kredytobiorcy oszczędzić ok. 100 zł miesięcznie, co w skali roku daje nawet 1200 zł. Skumulowane oszczędności z kredytu hipotecznego na 30 lat pozwolą na sfinansowanie sporych zakupów - samochód czy wyjazd w podróż życia podpowiadają się same - mówi Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl SA.

Badanie TNS Pentor z kwietnia 2012 roku pokazuje, że osoby, które znają kantory internetowe dostrzegają ich potencjał głównie w atrakcyjnych kursach wymiany walut (47 proc.), możliwości korzystania całą dobę (24 proc.), częstej aktualizacji kursów (18 proc.) oraz szybkości wymiany (17proc.). - Liczba naszych klientów systematycznie wzrasta - jest to głównie zasługa korzystnych kursów, ale również poleceń od osób, które nam zaufały – dodaje P. Kyć.

Wydaje się więc słuszne, iż kredytobiorcy powinni zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń i sprawdzić nowe rozwiązania, które oferują kantory internetowe. Pozwalają one wprowadzić w domowym budżecie realne oszczędności.

d4ao7ng
d4ao7ng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ao7ng
d4ao7ng