Trwa ładowanie...
dct7ccp

Alior Bank

Najnowsze informacje
WP
Źródło: WP

Alior Bank to bank uniwersalny, który funkcjonuje w Polsce od 2008 roku. Jego akcje wchodzą w skład indeksu WIG20.

Historia i założyciele

Alior Bank S.A. został założony w 2008 roku przez włoską grupę Carlo Tassara.
W 2012 roku Alior Bank zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W tym samym roku powstał oddział bankowości internetowej i mobilnej pod nazwią Alior Sync, jednak po dwóch latach w wyniku nawiązania współpracy z operatorem sieci komórkowej zastąpiła go marka T-Mobile Usługi Bankowe.
W 2015 roku doszło do fuzji z Meritum Bankiem, którego cały majątek przeniesiono na Alior. Nadal funkcjonuje marka Meritum Bank, jednak wszystkie produkty, usługi i systemy są wspólne. W 2017 roku zakończył się proces fuzji Alior Banku i Podstawowej Działalności Banku BPH.

Właściciel

Alior Bank jest spółką akcyjną. W maju 2015 roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna (PZU SA), który należy do Skarbu Państwa, wykupił 25,26% kapitału Alior Banku. Obecnie do PZU SA należy 31,22% akcji, do Aviva OFE AVIVA BZ WBK – 8,94%, a do pozostałych akcjonariuszy 59,84%.

Działalność

Do Grupy Kapitałowej Alior Banku S.A. należą spółki zależne:

 • Alior Services Sp. z o.o.,
 • Centrum Obrotu Wierzytelnościami Sp. z o.o.,
 • Alior Leasing sp. z o.o. (z Serwisem Ubezpieczeniowym z o.o.),
 • Meritum Services ICB SA,
 • Money Makers TFI SA,
 • NewCommerce Services sp. z o.o.,
 • Absource sp. z o.o.

Alior Bank oferuje klientom indywidualnym:

 • produkty kredytowe, np. pożyczki gotówkowe, karty kredytowe;
 • produkty depozytowe, czyli lokaty terminowe i konta oszczędnościowe;
 • produkty maklerskie oraz fundusze inwestycyjne;
 • konta osobiste;
 • wpłaty i wypłaty gotówkowe, wykonywanie przelewów;
 • wymianę walut.

Oferta Alior Banku dla klienta biznesowego zawiera dodatkowo produkty finansowania handlu, np. gwarancje, faktoring i wstępowanie w prawa wierzyciela oraz emisję obligacji korporacyjnych.

W 2009 roku magazyn Forbes uznał Alior Bank za „Najlepszy bank dla firm”, a rok później Neewsweek przyznał mu 1 miejsce w rankingu „Przyjazny bank”. Motywem kampanii reklamowych są elegancko ubrane postacie z charakterystycznymi melonikami. Hasłem Alior Banku dotychczas było „Wyższa kultura bankowości”, jednak od września 2017 roku bank zmienia slogan na „Wyższa kultura. Bank nowości”. Modyfikacja ma odzwierciedlać ducha innowacyjności banku, ale jednocześnie zapewniać klientom poczucie ciągłości strategii. Innowacyjność ma swoje odzwierciedlenie w stopniowym przenoszeniu usług do kanałów cyfrowych i koncentracji na rozwoju mobilnych form bankowości (np. przez stworzenie aplikacji Alior Mobile).

Liczba placówek

W 2015 roku Alior Bank miał 850 samodzielnych placówek, a ponadto jego usługi były oferowany w punktach T-Mobile (600) i w placówkach Tesco (71). Bank jednak sukcesywnie zmniejsza tę liczbę i docelowo chce, by do 2020 roku pozostało jedynie 200 placówek, przenosząc tym samym sprzedaż produktów do kanałów cyfrowych.

Wartość

Wartość wszystkich aktywów Alior Banku w pierwszym półroczu 2017 roku wynosiła prawie 62 miliony złotych. Kapitał zakładowy wynosi 1,3 miliarda złotych.

dct7ccp

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dct7ccp
dct7ccp
dct7ccp
dct7ccp