Trwa ładowanie...
d3r8o5h

Millennium

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Bank Millennium S.A. jest jednym z największych banków w Polsce. To pierwszy bank, który wyemitował karty VISA.

Historia

Bank Millenium powstał jeszcze w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, będąc jednym z pierwszych banków z prywatnym kapitałem. Początkowo skupiał się na klientach korporacyjnych. Jako pierwszy bank w Polsce wydał w 1991 roku kartę VISA, a w latach 1993-1994 wydał i wprowdził pierwszą polską kartę płatniczą POLCARD CLASSIC. W 1997 roku doszło do jego fuzji z Bankiem Gdańskim, czego efektem było powstanie BIG Banku Gdańskiego, co nadało instytucji status banku uniwersalnego, zajmującego się również indywidualnym klientem.

Dopiero w 1998 roku zaczęła funkcjonować nazwa Millennium, a w 2003 roku przekształcono ostatecznie bank w Bank Millennium. W 1990 roku powstała Fundacja Banku Millennium. Od 1992 roku Millennium jako pierwszy bank w Polsce jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Właściciel

Głównym akcjonariuszem banku Millennium jest BCP Banco Comercial Portugues, portugalski bank, który ma 50,1% akcji. Pozostałe akcje Banku Millennium należą do Nationale-Nederlanden OFE (9,48%), Aviva OFE (5,44%). Reszta akcji (35%) pozostaje w obrocie. Prezesem zarządu banku Millennium jest Joao Bras Jorge.

Działalność

Do grupy Banku Millennium należą spółki wyspecjalizowane w poszczególnych segmentach rynku:

  • Millennium Leasing – prowadzi działalność leasingową maszyn, urzadzeń, pojazdów i nieruchomości, Oferuje leasing operacyjny, finansowy oraz usługi najmu;
  • Millennium Dom Maklerski – zajmuje się działalnością brokerską zarówno w oddziałach bankowych, jak w za pośrednictwem strony internetowej. Obecnie prowadzi około 60 tysięcy rachunków inwestycyjnych;
  • Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych – obsługuje fundusze inwestycyjne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Firma ma zasięg globalny.

Do końca 2016 roku Bank Millennium miał 1,5 miliona indywidualnych klientów i kilkanaście tysięcy klientów korporacyjnych. Spośród nich aż milion obsługuje swoje konta online. Bank Millennium stawia przede wszystkim na rozwój i promocję platform cyfrowych.

Misją Fundacji Banku Millennium jest pomnażanie kapitału społecznego. Jest ona realizowana przez wspieranie działań na rzecz edukacji (finansowej i kulturalnej) oraz promocji idei wolontariatu. Fundacja przeprowadziła warsztaty dla przedszkolaków, lekcje dla gimnazjalistów, odnowiła świetlice i biblioteki, a także wsparła wiele wydarzeń kulturalnych, np. Warszawskie Targi Sztuki. Jest także partnerem corocznego rankingu młodych polskich artystów – Kompas Młodej Sztuki. Prowadzi również akcję Millantrop, która polega na przyznawaniu grantów na realizację akcji społecznych.

Liczba placówek

Bank Millenium ma przeszło 369 oddziałów, które zatrudniają około 5,5 tysiąca pracowników. Swoje usługi świadczy także poprzez bankowość elektroniczną i mobilną.

Wartość

Kapitał zakładowy Banku Millennium wynosi 1,2 miliarda złotych. W 2016 roku aktywa wynosiły prawie 69 milionów złotych.

d3r8o5h

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r8o5h
d3r8o5h
d3r8o5h
d3r8o5h