Trwa ładowanie...

Spółka zarządzająca autostradą A1 zmieni właściciela?

Akcje Gdańsk Transport Company może przejąć Skarb Państwa, co umożliwiłoby rządowi włączenie odcinka autostrady Gdańsk- Toruń do systemu elektronicznego poboru opłat i uniknięcie korków na bramkach w letnie weekendy.

Spółka zarządzająca autostradą A1 zmieni właściciela?Fot: Mikołaj Welon vel Welones/wikimedia (CC BY-SA 3.0)
d16hda5
d16hda5

Zarządzająca nadmorską autostradą Gdańsk Transport Company może zmienić właścicieli. W gronie zainteresowanych są m.in. fundusze chińskie i arabskie - pisze "Puls Biznesu".

AmberOne to szlak autostrady A1, którą na odcinku z Gdańska do Torunia zarządza koncesjonariusz - Gdańsk Transport Company. Akcjonariuszami są Skanska A1 Invest, spółka celowa należąca do Skanska Infrastructure Development, John Laing - brytyjski deweloper i operator infrastruktury, oraz specjalizujący się w poborze myta Intertoll i budowlana, sopocka spółka NDI. Z tego grona Skanska jest wymieniana na pierwszym miejscu, jako podmiot przygotowujący się do wyjścia ze spółki. Ma ona 30 proc. akcji, ale z informacji "PB" wynika, że nie wszystkie mogą trafić pod młotek.

Przedstawiciele funduszy inwestycyjnych twierdzą, że jeśli Skanska zdecyduje się na transakcję, to wraz z nią swoje akcje mogą sprzedać też inni akcjonariusze. Jak twierdzą informatorzy gazety, w sumie do nabycia może być około 60 proc. akcji, a akcjonariusze oczekują ofert na poziomie 400 mln euro.

d16hda5

W gronie zainteresowanych nieoficjalnie wymieniany był fundusz infrastrukturalny Meridiam, który jest akcjonariuszem Autostrady Wielkopolskiej, oraz działający w podobnym segmencie rynku fundusz First State. Wśród potencjalnych nabywców są także firmy oraz fundusze arabskie i chińskie próbujące ulokować kapitał w Europie - twierdzi jeden z przedstawicieli firm działających na autostradowym rynku. Według źródeł "Pulsu Biznesu", drogowym aktywom przygląda się m.in. CEE Equity Partners, fundusz założony przez chiński Exim Bank do inwestycji w naszym regionie.

Pojawiły się ponadto informacje, że akcje Gdańsk Transport Company może przejąć Skarb Państwa, co umożliwiłoby rządowi włączenie odcinka autostrady Gdańsk-Toruń do systemu elektronicznego poboru opłat i uniknięcie korków na bramkach w letnie weekendy.

d16hda5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hda5