Trwa ładowanie...

Spór sędziów z resortem rozstrzygnie trybunał

Przepis wymagający, aby to minister sprawiedliwości osobiście podpisywał każdą decyzję o przeniesieniu sędziego, jest niekonstytucyjny - twierdzi resort. I przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Spór sędziów z resortem rozstrzygnie trybunałŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
dnt89fs
dnt89fs

Gazeta przypomina, że Sąd Najwyższy w swojej opinii uznał, że przepis ten nie pozwala ministrowi sprawiedliwości scedować na swoich zastępców uprawnienia do podpisywania swoich decyzji. A to oznacza - zdaniem Sądu - że wszystkie decyzje o przeniesieniu sędziów bez ich zgody niepodpisane osobiście przez ministra są nieważne.

Tymczasem - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" - taka praktyka funkcjonowała w resorcie od lat. Skutkiem takiej interpretacji Sądu Najwyższego byłoby więc przyjęcie, ze wszystkie wyroki wydane przez sędziów przeniesionych w ten sposób są dotknięte nieważnością. Do powtórki byłoby więc kilkaset tysięcy procesów.

Więcej na ten temat - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

dnt89fs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnt89fs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj