Trwa ładowanie...

Stanowiska pracy są źle przystosowane!

Według badań, przeprowadzonych w ramach czwartej edycji kampanii Ergotest, tylko 1 proc. stanowisk pracy w polskich firmach jest w pełni przystosowana do potrzeb pracowników. Ponad 50 proc. nie jest ergonomiczna.

Stanowiska pracy są źle przystosowane!
d3tj5dt
d3tj5dt

Według badań, przeprowadzonych w ramach czwartej edycji kampanii Ergotest, tylko 1 proc. stanowisk pracy w polskich firmach jest w pełni przystosowana do potrzeb pracowników. Ponad 50 proc. nie jest ergonomiczna.

Polacy zatrudnieni w biurach nadal pracują w niekomfortowych, czasem nawet szkodliwych dla zdrowia warunkach. Ponad 90 proc. ma problemy z kręgosłupem, karkiem i nadgarstkami. 80 proc. skarży się na przypadłości związane ze wzrokiem. Tylko połowa pracujących Polaków korzysta z pięciominutowej przerwy, która przysługuje po każdej godzinie pracy z komputerem.

Badania Ergotest pokazują również, że jedna trzecia stanowisk pracy nie ma odpowiedniej przestrzeni. Rzadko odległość od następnego biurka jest większa niż 80 cm. Eksperci Akademii PARP zauważają, że pracownicy używają źle wyregulowanych i niewygodnych krzeseł. Prawie 50 proc. tych mebli nie posiada możliwości regulacji siedziska, oparcia i wysokości. Ponad 50 proc. zatrudnionych ma niedobrze ustawiony monitor, jedna trzecia korzysta z niewłaściwie ustawionej klawiatury.

d3tj5dt

Z badań wynika także, że pracownicy i pracodawcy często nie wiedzą, jak powinno wyglądać prawidłowe stanowisko pracy. - Jak widać taki stan rzeczy nie jest złą wolą, a brakiem wiedzy - zarówno po stronie pracodawców i kierowników, jak i samych pracowników. Warto przejść szkolenie on-line Akademii PARP "BHP w sektorze MSP", bo możemy dowiedzieć się, że nawet niewielkie zmiany mogą znacząco poprawić ergonomię w miejscu pracy - komentuje sytuację Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

W module "Elementy ergonomii" w szkoleniu o BHP omówiono zagadnienia związane z organizacją stanowiska pracy, zgodnego z zasadami ergonomii. Uczestnicy poznają zasady pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej.

Szkolenia internetowe Akademii PARP, to przede wszystkim praktyczna wiedza i umiejętności, przydatne w codziennej działalności, do wykorzystania bezpośrednio po zakończeniu lekcji.

Akademia PARP daje możliwość monitorowania wyników i sprawdzania na bieżąco postępów w nauce. Dla przedsiębiorców szkolenia są tym korzystniejsze, że pozwalają jednorazowo przeszkolić nawet dużą ilość pracowników bez żadnych nakładów finansowych i wysiłku logistycznego. Dlatego wśród małych i średnich przedsiębiorstw cieszą się dużym zainteresowaniem.

d3tj5dt

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 18 szkoleń internetowych w pięciu obszarach tematycznych: zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i specjalistyczne, marketing i sprzedaż, zagadnienia finansowe i prawne oraz wiedza ogólna. Wszyscy pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w tym studenci, mogą podjąć bezpłatną naukę. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.

Akademia PARP

d3tj5dt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj5dt