Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli. PiS postulatów nie spełni. "To się nie kalkuluje"

Nauczycieli jest mało, podwyżki kosztowałyby dużo. PiS-owi nie opłaca się spełniać postulatów nauczycieli. Inne programy mogą przyciągnąć po prostu więcej wyborców.

Strajk nauczycieli. PiS postulatów nie spełni. "To się nie kalkuluje"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dhpcypa
dhpcypa

Jak wygląda polityczny kalkulator PiS? 533 zł - za przyciągnięcie jednego pracownika-wyborcy. 1,1 tys. zł - za przyciągnięcie jednego seniora-wyborcy. 2,2 tys. zł - za przyciągnięcie jednego rodzica-wyborcy. Tak mógłby prezentować się kalkulator opłacalności obietnic Prawa i Sprawiedliwości. W porównaniu do sztandarowych obietnic PiS, spełnienie żądań nauczycieli jest zbyt kosztowne.

- Koszty spełnienia żądań nauczycieli, przeliczone na jednego potencjalnego wyborcę, są gigantyczne. A to nie koniec. Nauczyciele są też wyjątkowo niechętną wobec rządu grupą. Trudno ich będzie nakłonić samymi podwyżkami do głosowania na PiS - mówi money.pl dr Aleksander Łaszek, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Dopóki traktujemy protest jako sprawę samych nauczycieli, rządowi PiS nie opłaca się dawać im podwyżek. Liczy się, niestety, kupowanie głosów, a nie rozwój kraju - mówi.

Nauczyciele na przegranej pozycji

Porównując same koszty, żądania nauczycieli nie wydają się wyjątkowo kosztowne. Są zbliżone do ceny za 13. emeryturę i pół roku działania programu "Rodzina 500+" dla pierwszych dzieci.
Sprawa wygląda inaczej, gdy koszt programu przeliczy się na potencjalne głosy wyborcze. W Polsce jest 700 tys. etatów w przedszkolach i szkołach.

dhpcypa

Podniesienie pensji dla wszystkich – według propozycji ZNP – kosztowałoby od 10 do 12 mld zł. Efekt? Na jednego nauczyciela, który miałby stać się wyborcą PiS - trzeba wydać ponad 17 tys. zł.

Relacja wydatków do korzyści - dla partii - jest tutaj kluczowa. I jest na niekorzyść nauczycieli. Powód? Za podobne pieniądze można zgarnąć kolejną grupę - na przykład przedsiębiorców, którym można obniżyć składki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhpcypa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhpcypa