Studia prawnicze w języku polskim w Niemczech. Szansa na sukces na emigracji

W Niemczech rozpoczęła się rekrutacja na studia prawnicze po polsku. Studia trwają 3,5 roku i można je podjąć w całej Europie. Pomyślane są dla Polaków, przebywających poza granicami kraju na stałe lub tymczasowo

Studia prawnicze w języku polskim w Niemczech. Szansa na sukces na emigracji
Źródło zdjęć: © © Maridav - Fotolia.com

Od 10 lat Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji (EWSPA) z siedzibą w Warszawie oferuje w całej Europie, a wkrótce też w Toronto w Kanadzie, 3,5 roczne magisterskie studia prawnicze w języku polskim, w trybie przyspieszonym, bez przerw wakacyjnych i świątecznych. Uczelnia założona przez Zrzeszenie Prawników Polskich, afiliowana przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, funkcjonuje w całej Europie; przede wszystkim wirtualnie.

– W dzisiejszym świecie musimy się uczyć przez całe życie – mówi Adam Snarski, przedstawiciel EWSPA w Brukseli, w rozmowie z Deutsche Welle tłumacząc, co kierowało pomysłodawcami tego przedsięwzięcia edukacyjnego. Jego adresatami są Polacy, przebywający za granicą na stałe lub okresowo, głównie ze względów ekonomicznych. Po 10 latach działalności uczelni ci, którzy podjęli studia na EWSPA, zwiększyli swoje szanse na sukces za granicą i po powrocie do Polski. Tworzą oni pokaźną strukturę kontaktów i znajomości studentów i absolwentów tej uczelni w całej Europie, dzięki spotkaniom integracyjnym organizowanym przez EWSPA ze wszystkimi oddziałami w kilku krajach europejskich. – Takiej wymiany doświadczeń i takiej możliwości nawiązania kontaktów w całej Europie nie daje żadna inna uczelnia w Polsce – mówi Karolina Leśniak, absolwentka prawa i przedstawicielka EWSPA w Niemczech.

Oferta edukacyjna na miarą naszych czasów

EWSPA (ewspa.edu.pl) oferuje Polakom przebywającym za granicą klasyczne studia niestacjonarne na kierunku prawa z możliwością wyboru 50 specjalności. Takich jak np. specjalność sądowa, prawo i finanse w biznesie, rachunkowość, prawo podatkowe i ubezpieczeń społecznych na terenie Polski i Niemiec, prawo europejskie, psychologia sądowa, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w Polsce i na terenie dowolnego państwa europejskiego, mediator ds. karnych, rodzinnych, opiekun prawny osób starszych i niepełnosprawnych, specjalista ds. uchodźców, albo systemy prawa kraju, z którego pochodzi student, itd. – Mamy świadomość, że niektórzy wracają do Polski, a niektórzy zostają i muszą mieć rozeznanie w prawie kraju zamieszkania – tłumaczy Adam Snarski. – Studenci po naszych studiach mają spory wachlarz możliwości - zapewnia.

Tok studiów jest bardziej intensywny od stacjonarnego trybu studiów prawniczych. Raz w miesiącu odbywają się przez 3 dni, od piątku do niedzieli, wykłady otwarte. W Niemczech: w Berlinie, Dortmundzie i Frankfurcie nad Menem. Na takie wykłady można uczęszczać też w innych ośrodkach naukowych EWSPA w całej Europie. Egzaminy studenci zdają na odległość przez internetową platformę edukacyjną (elearning). Na platformie tej studenci odbywają zajęcia, mają możliwość przeprowadzenia rozmowy z wykładowcami, odbycia konferencji itd. Tam też zamieszane są materiały edukacyjne audio i wideo oraz ćwiczenia czy prezentacje. Studenci otrzymują też listę lektur obowiązkowych i nieobowiązkowych, które można zamawiać również w formie elektronicznej. W obsłudze platformy i w nauce pomocą służą pełnomocnicy EWSPA za granicą i opiekunowie – tutorzy, po wyborze specjalizacji, informuje Karolina Leśniak w rozmowie z Deutsche Welle.

Sesja odbywa się raz na cztery miesiące. Studia trwają w sumie 10 semestrów. Oprócz „pigułki teorii” studenci otrzymują też sporą „porcję praktyki”. Na każdym roku tworzą się zespoły studentów, którzy analizują przypadki pod kątem prawnym i udzielają bezpłatnych porad prawnych osobom, które na to nie stać.

Studenci EWSPA otrzymują też legitymacje polskie. Ale jest możliwość, żeby sobie wyrobić legitymację europejską ISIC. Dyplomy wystawiane są w różnych językach. Jak informuje Karolina Leśniak, nie ma żadnych problemów w krajach europejskich z uznaniem dyplomu studiów prawniczych polskiej uczelni. W Niemczech wniosek o uznanie tego dyplomu składa się w Kolonii.

Jeśli nie masz matury, też możesz podjąć studia

Na niestacjonarne studia na prawie po polsku w Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji można się zapisać w dowolnym punkcie rekrutacyjnym w Europie. Opłata wpisowa wynosi 100 złotych. Adresy i dane kontaktowe punktów rekrutacyjnych w całej Europie i w Warszawie są zamieszczone na stronie internetowej EWSPA. Jedynym wymogiem jest świadectwo dojrzałości polskie lub zagraniczne. Zagraniczne świadectwa dojrzałości należy przetłumaczyć na język polski. Istnieje też możliwość podjęcia studiów bez matury, przez pierwszy rok jako wolny słuchacz, ale ze wszystkimi prawami i obowiązkami studenta. Warunkiem kontynuacji studiów jest dostarczenie po roku świadectwa dojrzałości.

Co, poza świadectwem dojrzałości, należy dostarczyć znajdziesz w zakładce: wymagane dokumenty.

Studia są odpłatne. Kosztują tyle, ile w Polsce: 720 zł. za miesiąc. Szczegółowe informacje o wysokości czesnego, które można też płacić ratalnie, znajdziesz na stronie internetowej w zakładce „Dla studentów”.

Organizatorzy i wykładowcy studiów prawa mają świadomość ograniczeń Polaków żyjących „na emigracji za chlebem” i konieczności godzenia przez nich pracy z nauką i obowiązkami rodzinnymi. Dlatego studia te można śmiało podjąć mając nawet małe dzieci.

Studia prawnicze zwiększają szanse zawodowe

W Niemczech studia prawnicze EWSPA ruszyły na początku 2014 roku, informuje Karolina Leśniak. Przedstawicielka EWSPA w Niemczech mówi, że zgłosiły się na nie osoby pracujące w domach starców, w szpitalach, czy hospicjach, których praca wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Osoby te interesuje specjalizacja "opiekun prawny ludzi starszych i niepełnosprawnych". Z kwalifikacjami w zakresie "zarządzania placówkami opieki społecznej" osoby te mogą przejąć funkcje kierownicze. Mogą też otworzyć taką placówkę w Niemczech czy w Polsce. Zgłosiły się też osoby, które zamierzają wrócić po skończeniu studiów do Polski i założyć firmę, albo otworzyć kancelarię adwokacką specjalizującą się w prawie rozwodowym i alimentacyjnym.

Na przykładzie absolwentów najstarszych oddziałów EWSPA w Londynie, czy Brukseli widać wielki wachlarz możliwości podjęcia pracy w różnych zawodach po 3,5–letnich studiach prawniczych. Polacy myślą o założeniu międzynarodowej kancelarii prawnej, lub korporacji działającej w kilku krajach europejskich. Wielu wybiera prawo europejskie, a potem pracuje w PE i Komisji Europejskiej. Wśród studentów EWSPA jest też wielkie zainteresowanie prawem karnym oraz psychologią sądową.

Rejestracja na studia w Niemczech

W Niemczech trwa właśnie rekrutacja kolejnego rocznika na studia prawnicze. Niedawno, bo w kwietniu 2014 r., rozpoczął działalność Ośrodek Naukowy EWSPA we Frankfurcie nad Menem. Placówka ta organizuje m.in. praktyki i staże dla studentów, wykłady otwarte i konferencje, spotkania z naukowcami i specjalistami w danej dziedzinie. We Frankfurcie można się zarejestrować na studia pod numerem tel.: +49 69 150 48 488, e-mail: frankfurt@ewspa.edu.pl.

Rejestracja u przedstawiciela EWSPA w Dortmundzie: tel. +49 151 639 06 809, e-mail: dortmund@ewspa.edu.pl, oraz w Berlinie: tel.: +49 30 675 11 840 lub +49 30 675 11 840, e-mail: rekrutacja@ewspa.edu.pl

Rejestracja na studia jest też możliwa drogą elektroniczną w systemie DVI – w „wirtualnym dziekanacie”. Tam też w czasie studiów pojawiać się będą wszelkie informacje dla studentów i oceny.

Barbara Cöllen
red. odp.: Andrzej Pawlak

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)