Trwa ładowanie...

Suwak postawi OFE pod ścianą

Suwak bezpieczeństwa, nowy mechanizm przekazywania środków z OFE do ZUS sprawi, że fundusze prawdopodobnie nie będą mieć dużych środków na nowe zakupy aktywów.

Suwak postawi OFE pod ścianąŹródło: Fotolia, fot: hitelook
d91f0t8
d91f0t8

Według szacunków Domu Maklerskiego BPS w tym roku OFE przekażą ZUS 3 mld zł w ramach mechanizmu suwaka. Największy wpływ będzie to miało na fundusze, w których odsetek klientów zbliżających się do emerytury jest największy - czytamy w "Parkiecie".

Najwięcej osób w wieku kwalifikującym do suwaka, czyli na dziesięć i mniej lat przed emeryturą, jest w PZU Złota Jesień (10 proc.), Avivie (9 proc.), Amplico (8,6 proc.) i w Aegonie (8,3 proc.).

Gazeta zwraca uwagę, że w portfelach najbardziej zagrożonych funduszy mocno ważą akcje sektora bankowego. Wyprzedaż akcji banków przez OFE jest jednak zdaniem analityków mało prawdopodobna ze względu na oczekiwane dywidendy.

Skądś jednak OFE będą musiały wziąć pieniądze na pokrycie wydatków na suwak. Na razie pokryją to wpłatami z na bieżąco przekazywanych składek, ale od sierpnia strumień pieniędzy ograniczy się tylko do osób, które złożą deklaracje pozostania w OFE. Jak dotąd zrobił to tylko 1 proc. ubezpieczonych, a optymistyczne szacunki mówią o niecałych 10 proc.

Jak podaje "Parkiet" w 2015 r. do OFE wpłynie zaledwie ok. 1,2 mld zł, czyli niewiele więcej niż obecnie w ciągu miesiąca.

d91f0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91f0t8