Trwa ładowanie...

Szczurek: wyższy wzrost w UE to większe szanse na obniżenie bezrobocia

Wyższy wzrost u naszych partnerów handlowych to większe szanse obniżenia bezrobocia i poprawy sytuacji na rynku pracy także w naszym kraju - tak minister finansów Mateusz Szczurek skomentował ożywienie gospodarcze w UE prognozowane przez Komisję Europejską.

Szczurek: wyższy wzrost w UE to większe szanse na obniżenie bezrobociaŹródło: AFP, fot: Thierry Chalier
d1s56y3
d1s56y3

Szczurek brał udział we wtorek w spotkaniu unijnych ministrów finansów. Jak poinformował dziennikarzy, podczas spotkania przedstawione zostały ostatnie prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej.

- Są one pozytywne. Dobrze być zieloną wyspą, ale znacznie, znacznie lepiej być zielonym wzgórzem na równinie i wygląda na to, że większość krajów Unii Europejskiej odnotuje wzrost w tym roku - powiedział Szczurek. - Polskę to cieszy tym bardziej, że wyższy wzrost u naszych partnerów handlowych to większe szanse obniżenia bezrobocia i poprawy sytuacji na rynku pracy także w naszym kraju - dodał.

KE oszacowała w opublikowanych w poniedziałek wiosennych prognozach gospodarczych, że wzrost polskiego PKB w 2014 r. wyniesie 3,2 proc., a w 2015 r. 3,4 proc. Z takim wzrostem Polska znajduje się na trzeciej pozycji w UE, po Łotwie i Litwie.

Ponadto, według Komisji, produkt krajowy brutto UE wzrośnie w 2014 r. o 1,6 proc., a w strefie euro - o 1,2 proc. W 2015 r. wzrost gospodarczy przyśpieszy do 2 proc. w UE i 1,7 proc. PKB w eurolandzie. Zdaniem KE, świadczy to o tym, że ożywienie się umacnia.

d1s56y3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s56y3