Trwa ładowanie...

Szef MFW ostrzega przed wojną walutową

W rozmowie z dziennikiem Financial Times szef MFW Dominique Strauss-Kahn ostrzegł we wtorek przed próbami ratowania gospodarek poszczególnych krajów przy wykorzystaniu kursów walut. Według Straussa-Kahna może to doprowadzić do wojny walutowej.

Share
Szef MFW ostrzega przed wojną walutową
Źródło: AFP
d1czfzd

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedział Financial Times, że w wielu krajach popularna staje się "idea, że waluty mogą być wykorzystane, jako broń polityczna".

- Przekształcony w czyn, pomysł ten stanowiłby poważne ryzyko dla uzdrawiania globalnej gospodarki. Takie podejście miałoby zły i szkodliwy, długoterminowy wpływ - powiedział Strauss-Kahn.

W ostatnich tygodniach wiele państw podjęło kroki by zniwelować presję, która prowadziłaby do aprecjacji ich walut - pisze FT.

d1czfzd

- Niektóre kraje rozwijające się uznają, że być może nadszedł czas, by wykorzystać swoje waluty do pozyskania pewnych korzyści, zwłaszcza w sferze handlu - tłumaczy szef MFW, podkreślając: - To nie jest dobre rozwiązanie.

Strauss-Kahn udzielił wywiadu FT na kilka dni przed mającymi się odbyć w Waszyngtonie dorocznymi spotkaniami MFW i Banku Światowego. W czwartek otworzy on obrady zarządzanej przez siebie instytucji, podczas których 187 krajów członkowskich MFW omawiać będzie między innymi kwestie kursów wymiany - podaje AFP.

Słaba kondycja światowej gospodarki i nierówności w deficytach na rachunkach bieżących poszczególnych państw zdominują tematykę dyskusji - przewiduje FT.

d1czfzd

Podziel się opinią

Share
d1czfzd
d1czfzd