Trwa ładowanie...

Szef MFW ostrzega przed wojną walutową

W rozmowie z dziennikiem Financial Times szef MFW Dominique Strauss-Kahn ostrzegł we wtorek przed próbami ratowania gospodarek poszczególnych krajów przy wykorzystaniu kursów walut. Według Straussa-Kahna może to doprowadzić do wojny walutowej.

Szef MFW ostrzega przed wojną walutowąŹródło: AFP
d2523ma
d2523ma

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedział Financial Times, że w wielu krajach popularna staje się "idea, że waluty mogą być wykorzystane, jako broń polityczna".

- Przekształcony w czyn, pomysł ten stanowiłby poważne ryzyko dla uzdrawiania globalnej gospodarki. Takie podejście miałoby zły i szkodliwy, długoterminowy wpływ - powiedział Strauss-Kahn.

W ostatnich tygodniach wiele państw podjęło kroki by zniwelować presję, która prowadziłaby do aprecjacji ich walut - pisze FT.

- Niektóre kraje rozwijające się uznają, że być może nadszedł czas, by wykorzystać swoje waluty do pozyskania pewnych korzyści, zwłaszcza w sferze handlu - tłumaczy szef MFW, podkreślając: - To nie jest dobre rozwiązanie.

d2523ma

Strauss-Kahn udzielił wywiadu FT na kilka dni przed mającymi się odbyć w Waszyngtonie dorocznymi spotkaniami MFW i Banku Światowego. W czwartek otworzy on obrady zarządzanej przez siebie instytucji, podczas których 187 krajów członkowskich MFW omawiać będzie między innymi kwestie kursów wymiany - podaje AFP.

Słaba kondycja światowej gospodarki i nierówności w deficytach na rachunkach bieżących poszczególnych państw zdominują tematykę dyskusji - przewiduje FT.

d2523ma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2523ma