Szkic walutowy
Nowy tydzień rozpoczyna się od osiągnięcia przez EURPLN poziomów zbliżonych do tych z początku tygodnia ubiegłego, który przyniósł bardzo gwałtowne zachowanie notowań naszej waluty.
Ogłoszenie przez rząd warunków ugody z Eureko uspokoiło inwestorów, którzy obawiali się, że gdy holenderska spółka otrzyma ogromną kwotę dywidendy z PZU, ogromna suma w złotych trafi na rynek walutowy. Uzgodnione warunku rozkładają jednak wypłaty w czasie, a sam kształt ugody, która zażegnała groźbę konieczności wypłaty przez nasz kraj ponad 35 mld PLN odszkodowania ze środków budżetowych, również mógł wpłynąć na poprawę nastrojów na rynku. W piątek złoty umacniał się pomimo niekorzystnego rozwoju sytuacji na rynkach kapitałowych i wzrostu awersji do ryzyka (indeks VIX mierzący zmienność kursów akcji osiągnął poziom ponad 28 pkt.).
O sytuacji gospodarczej naszego regionu wypowiedział się dla mediów dyrektor Departamentu Europejskiego MFW, Marek Belka. Stwierdził, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej będą potrzebować mądrej polityki gospodarczej, aby wrócić do szybkiego tempa wzrostu. Jako podstawowy cel wskazał wzmocnienie fundamentów sektorów bankowych, a jako podstawowe strukturalne zagrożenie - wymaganie przez inwestorów wyższych premii za ryzyko, co doprowadzi do podniesienia kosztu kapitału dla przedsiębiorstw w krajach naszego regionu.
W Stanach Zjednoczonych uruchamiany jest program inwestycyjnego partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym wybrane przez rząd fundusze inwestycyjne zajmą się wykupem z banków tzw. toksycznych aktywów, czyli wszelkiego rodzaju papierów wartościowych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi. Pierwotnie rząd chciał przeznaczyć na finansowanie programu około biliona dolarów, jednak obecnie ma on opiewać na około 40 mld USD. Fundusze będą łączyć inwestycje prywatne z pożyczkami rządu. W ten weekend kolejne trzy fundusze uzyskały zgodę na przystąpienie do programu. Jego celem jest usunięcie z bilansów banków aktywów, których wartość obarczona jest ogromną niepewnością.
W tym tygodniu czeka nas znacznie mniejsza liczba publikacji danych makroekonomicznych. Dziś między 9:48 a 10:28 poznamy zestaw danych o wartościach indeksu PMI dla sektora usług w Niemczech, Francji, Eurolandzie oraz w Wielkiej Brytanii. W przypadku wszystkich czterech gospodarek spodziewane jest przekroczenie przez indeks poziomu 50 pkt. (w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech stało się tak już przed miesiącem). Wzrosty indeksów PMI w ostatnich miesiącach pozwalają patrzeć w przyszłość europejskich gospodarek z nieśmiałym optymizmem. Zaraz po publikacji ostatniej z wartości indeksu Sentix, mierzącego nastroje inwestorów giełdowych w Eurolandzie. Indeks ma wzrosnąć z poziomu -14,6 pkt. do -12,2 pkt. O 11:00 Eurostat poda wyniki ostatniego badania wielkości sprzedaży detalicznej (po spadku o 0,2% w ujęciu miesięcznym w sierpniu spodziewany jest kolejny - tym razem o 0,5% w ujęciu miesięcznym). Po południu ostatnie ważne wydarzenie - ogłoszenie wartości indeksu ISM w sektorze usług w Stanach. W jego przypadku
spodziewane jest osiągnięcie poziomu 50 pkt.
Na notowania złotego mogą wpływać wiadomości z naszego regionu. Dziś odbędzie się posiedzenie parlamentu Czech, poświęcone pakietowi oszczędnościowemu, który ma zmniejszyć deficyt budżetowy w roku 2010, a już mówi się o tym, że czeski rząd na wiosnę przygotuje pakiet oszczędnościowy dużo mocniej redukujący deficyt w roku 2011.
Dzień dzisiejszy nie rozpoczyna się zbyt korzystnie - na rynkach Dalekiego Wschodu odnotowujemy spadki indeksów giełdowych, a już wspomniane piątkowe notowania indeksu VIX wskazywały na utrzymanie się niepokoju inwestorów.
Podsumowując, w dniu dzisiejszym spodziewamy się nieznacznej poprawy notowań złotego, zagrożonej jednak przez możliwe wydarzenia na rynkach międzynarodowych.
AFS