Trwa ładowanie...

Szwajcaria i Singapur zgodziły się ograniczyć tajemnicę bankową

Szwajcaria i Singapur przyłączyły się do państw wyrażających zgodę na ograniczenie tajemnicy bankowej dla potrzeb walki z uchylaniem się przed podatkami - poinformowała we wtorek w Paryżu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Szwajcaria i Singapur zgodziły się ograniczyć tajemnicę bankowąŹródło: Fotolia
d3xwyqb
d3xwyqb

Na mocy podpisanego już przez łącznie 47 krajów zobowiązania ich rządy mają się automatycznie dzielić informacjami finansowymi, w tym dotyczącymi zasobów bankowych podatników oraz ich dochodów w formie dywidend, odsetek i utargu przedsiębiorstw - czyli tego wszystkiego, od czego pobiera się podatek dochodowy.

- To najwyraźniej koniec tajemnicy bankowej nadużywanej do celów podatkowych. Oznacza to, że rządy będą mogły naprawdę oszacować podatki należne od ludzi, którzy sądzili, że mogą się ukryć pod innymi jurysdykcjami - powiedział dziennikarzom dyrektor do spraw podatków w OECD Pascal Saint-Amans.

Choć większość ze wspomnianych 47 państw już wcześniej zgodziła się udostępniać sobie wzajemnie informacje podatkowe na zasadzie automatycznej, to przystąpienie do porozumienia Szwajcarii i Singapuru jest wielkim krokiem w walce z unikaniem podatków, którą rządy nasiliły od czasu globalnego kryzysu finansowego - zaznacza Reuters.

Rosnący nacisk na sektor finansowy Szwajcarii sprawił, że w ubiegłym roku niektóre tamtejsze banki zasygnalizowały gotowość współpracy z władzami USA przy tropieniu nadużyć podatkowych bogatych Amerykanów.

Zdeponowane w Szwajcarii przez cudzoziemców aktywa finansowe łącznej wartości 2 bilionów dolarów dają jej pierwsze miejsce w świecie pod tym względem, ale eksperci bankowi nie wykluczają, że może ją niebawem wyprzedzić Singapur.

d3xwyqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xwyqb