Szybsze przeniesienie numeru komórkowego z sieci do sieci
Jeden dzień będzie trwało darmowe przeniesienie numeru telefony komórkowego z sieci do sieci. W przypadku telefonii stacjonarnej ma to trwać maksymalnie dwa tygodnie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 6 lipca - podał resort infrastruktury
Minister infrastruktury podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Jak informuje resort, obecnie przeniesienie numeru do innej sieci trwa średnio 28 dni. Zgodnie z tegoroczną nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego, przeniesienie będzie też bezpłatne (obecnie w różnych sieciach kosztuje ok. 50 zł).
Zdaniem prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej, rozporządzenie to jedna z największych rewolucji na polskim rynku telekomunikacyjnym.
_ Jeśli się przeczyta podpisane przez ministra infrastruktury rozporządzenie o przeniesieniu numeru i zmianę ustawy prawo telekomunikacyjne, która ma wejść w życie za kilka dni, to muszę powiedzieć, że minister Grabarczyk przejdzie do historii jako ten, który "uwolnił" abonentów - dał im realną możliwość zmiany operatora, z którego usług chcą korzystać _ - powiedziała.
Resort infrastruktury poinformował też, w jaki sposób można szybko przenieść numer do innej sieci. Abonent lub użytkownik usługi pre-paid (telefonu komórkowego na kartę), który chce przenieść się do innej sieci i zachować numer, nie będzie musiał- jak jest to obecnie- kontaktować się z dotychczasowym dostawcą usługi. Wniosek o przeniesienie numeru będzie można złożyć u nowego operatora - osobiście w jego siedzibie, listownie lub wysyłając odpowiedni formularz przez internet.
Wniosek jest formą pełnomocnictwa - upoważnia operatora telekomunikacyjnego do wypowiedzenia umowy z dotychczasowym dostawcą. Złożony osobiście w placówce operatora, musi zostać rozpatrzony w ciągu 6 godzin roboczych (w przypadku sieci komórkowych) oraz docelowo 1 dnia roboczego (w przypadku sieci stacjonarnych).
Docelowo, ponieważ resort podkreśla, iż w rozporządzeniu znajdują się przepisy przejściowe - do chwili uruchomienia przez UKE systemu teleinformatycznego PLI CBD - wspierającego usługę przenoszenia numerów - oraz w ciągu dwóch miesięcy od dnia jego uruchomienia, termin rozpatrzenia wniosku w przypadku abonentów sieci stacjonarnych będzie wynosił 7 dni.
PLI CBD, tzw. Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna Centralnej Bazy Danych, to system, który w przypadku telefonu stacjonarnego zlokalizuje adres, a przy połączeniu z telefonu komórkowego przekaże dane geograficzne miejsca, z którego wykonywane jest połączenie. Ma być jednocześnie centralną bazą numerów przeniesionych. Dzięki niej UKE chce skrócić czas przenoszenia numerów z jednej sieci do innej. UKE zakłada, że system powstanie w przyszłym roku. Szacowana wartość projektu to 12 mln zł.
Jak podało MI, uprawnienie do przeniesienia numeru, wraz z jego zachowaniem, jest zapisane w art. 30 dyrektywy unijnej w sprawie usługi powszechnej.
Przepis ten został wdrożony do prawa polskiego wraz z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z dyrektywą opłata za przeniesienie numeru nie może zniechęcać do skorzystania z tej możliwości. Nie określa ona jednak ram czasowych usługi przeniesienia numeru. Stąd rozporządzenie resortu.
Jak podało ministerstwo, z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polska wypada najgorzej na tle wszystkich państw członkowskich pod względem czasu potrzebnego na przeniesienie numeru do innej sieci. Średnia liczona dla całej UE wynosi 8,5 dnia, podczas gdy w Polsce jest to 28 dni, a niekiedy sięga nawet 38 dni.