Trwa ładowanie...

Tak oszczędzają Polacy

4 na 10 Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania części swoich dochodów. Najbardziej skłonne do regularnego odkładania pieniędzy są osoby z pokolenia Y, czyli w wieku 21-35 lat – wynika z badania „Pokolenia o finansach”, zrealizowanego przez 4P Research Mix na zlecenie Banku Zachodniego WBK. Niezależnie od wieku, Polacy w oszczędzaniu stawiają na bezpieczeństwo – najczęściej trzymają zgromadzone środki finansowe na koncie oszczędnościowym i lokacie.

Tak oszczędzają PolacyFot: newsrm.tv
d1ngt1l
d1ngt1l

4 na 10 Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania części swoich dochodów. Najbardziej skłonne do regularnego odkładania pieniędzy są osoby z pokolenia Y, czyli w wieku 21-35 lat – wynika z badania „Pokolenia o finansach”, zrealizowanego przez 4P Research Mix na zlecenie Banku Zachodniego WBK. Niezależnie od wieku Polacy w oszczędzaniu stawiają na bezpieczeństwo – najczęściej trzymają zgromadzone środki finansowe na koncie oszczędnościowym i lokacie.

- Okazuje się, że 45 proc. Polaków oszczędza w sposób regularny. Do tego, że nie oszczędza, przyznało się 25 proc. naszych respondentów. Najmniejszą grupę osób nieoszczędzających stanowi pokolenie młode, czyli pokolenie Z, osoby do 20. roku życia. Myślę, że to jest pozytywne zjawisko, gdyż zarządzanie budżetem w sposób racjonalny, poprzez stałe odkładanie środków, zaczyna się już od tego najmłodszego pokolenia - mówi newsrm.tv Magdalena Kopka, manager zespołu strategii marki i badań marketingowych w Banku Zachodnim WBK.
Prawie połowa (45 proc.) Polaków deklaruje, że posiada oszczędności odpowiadające co najmniej wysokości 3-miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. 40 proc. regularnie odkłada część swoich dochodów, a 34 proc. robi to tylko sporadycznie. Najbardziej skłonne do regularnego oszczędzania są osoby z pokolenia Y (21-35 lat). Co drugi przedstawiciel tej generacji odkłada regularnie jakąś kwotę pieniędzy. Co ciekawe, to wśród najmłodszych jest najmniejszy odsetek tych, którzy nie oszczędzają w ogóle – w pokoleniu Z (16-20 lat) zaledwie 12 proc. osób deklaruje, że nie odkłada żadnych pieniędzy, podczas gdy średni wynik dla całej populacji to 25 proc. Oznacza to, że racjonalne zarządzanie własnym budżetem w taki sposób, aby część środków odkładać, zaczyna się obecnie bardzo wcześnie.

- Większość zapytanych przyznało, że lubi oszczędzanie bezpieczne. Najwięcej wskazań, bo aż 72 proc. dotyczyło konta oszczędzającego i lokat. Jeżeli chodzi o ryzykowne formy oszczędzania, czyli TFI, akcje to było odpowiednio 6 i 7 proc. - dodaje Magdalena Kopka.

Z badania wynika, że 40 proc. Polaków twierdzi, że oszczędza długofalowo. Cele oszczędzania są skorelowane ze stadium życia. Najmłodsi oszczędzają najczęściej na przyjemności: rozwój swoich pasji i zainteresowań (42 proc. wskazań wśród „oszczędzających długofalowo”) oraz wakacje i podróże (38 proc.). Aż połowa osób z pokolenia Y odkłada na mieszkanie, a ponad jedna trzecia X-ów (36-50 lat) inwestuje w wykształcenie i lepszy start życiowy swoich dzieci. Natomiast najstarsze pokolenie Baby Boomers (51-70 lat) odkłada głównie na niespodziewane wydatki, czyli tzw. „czarną godzinę” (33 proc.).

Na emeryturę najczęściej odkładają przedstawiciele pokolenia X (33 proc. vs. 24 proc. w całej grupie oszczędzających długofalowo). Ta grupa osób najczęściej ze wszystkich gromadzi kapitał w tzw. III filarze – 12 proc., przy ogólnopolskim wskaźniku wynoszącym 8 proc.


d1ngt1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ngt1l