Te osoby najczęściej donoszą skarbówce. Fiskus ujawnia
Byli małżonkowie, sąsiedzi czy współpracownicy coraz częściej donoszą na podatników. Według danych, do których dotarł "Fakt", w zeszłym roku zgłoszono około 46 tysięcy takich przypadków. Izby Administracji Skarbowej określają je jako zgłoszenia sygnalizacyjne, które mogą służyć jako fundament do wszczęcia kontroli.
Najwięcej doniesień do skarbówki napływa w okresie wiosennym i letnim, kiedy to organizowanych jest najwięcej rodzinnych uroczystości. Sprzyja temu również czas rozliczeń podatkowych. Administracja skarbowa używa terminu zgłoszenia sygnalizacyjne. Mogą one wskazywać na uchylanie się od płacenia podatków - zaznacza "Fakt".
Donosy trafiają do skarbówki przez różne kanały, takie jak skrzynka elektroniczna powiadomKAS@mf.gov.pl oraz darmowy numer interwencyjny 800 060 000.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrosną opłaty za pogrzeby i śluby? Ksiądz zaczyna delikatny temat
Z danych "Faktu" wynika, że donosy dotyczą m.in. wynajmu nieruchomości, działalności gospodarczej prowadzonej bez rejestracji, zatrudniania pracowników na czarno, braku kasy fiskalnej, sprzedaży towarów bez paragonu czy sprawdzania źródła pochodzenia majątku.
Kto zgłasza takie przypadki? Najczęściej klienci sklepów, partnerzy biznesowi, pracownicy i członkowie rodzin (w tym byli małżonkowie).
- Takie rozłożenie wskazuje na różnorodność kontekstów społecznych i gospodarczych, w których dochodzi do zgłaszania nieprawidłowości, podkreślając jednocześnie złożoność tego zjawiska i emocji temu towarzyszących - mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy IAS w Lublinie, w rozmowie z "Faktem".
W okolicach świąt donosów przybywa
Najwięcej zgłoszeń odnotowuje się w marcu i kwietniu. Wpływ na to mają roczne rozliczenia podatkowe.
- Z treści doniesień można odnieść wrażenie, że często piszą je członkowie rodziny lub dobrzy znajomi. Moment, kiedy takich pism wpływa do nas najwięcej, zależy od regionu. Generalnie zauważamy ich więcej w okolicach świąt, ale na Podhalu ten moment przypada na okres: ferii, wakacji i długich weekendów - mówiła Magda Kobos z IAS w Krakowie dla "Faktu".
Skarbówka nie odpowiada bezpośrednio na zgłoszenia, ale są one analizowane i rozpatrywane pod kątem możliwości naruszeń przepisów podatkowych. Decyzję o podjęciu działań na ich podstawie podejmuje Naczelnik Urzędu Skarbowego lub Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego - poinformował dziennik.