Telemedycyna źródłem oszczędności w służbie zdrowia

Według szacunków OECD, liczba Polaków powyżej 65 roku życia wzrośnie do 40 proc. populacji w latach 2010-2030. Oznacza to, że polskie społeczeństwo starzeje się, a tym samym wzrastają koszty badań i konsultacji lekarskich. Sytuacje uleczyłby rozwój informatyki i systemów telemedycznych w systemie opieki zdrowotnej – wskazuje Konfederacja Pracodawców Polskich w przygotowanym raporcie pt. „ICT w służbie ochrony zdrowia”.

Telemedycyna źródłem oszczędności w służbie zdrowia
Źródło zdjęć: © WP.PL | Kamil Jakubczak/WP

Raport prezentuje korzyści wynikające z upowszechnienia nowoczesnych technologii w służbie medycznej. Nie chodzi tu wyłącznie o nowoczesny sprzęt medyczny, ale również systemy informatyczne, które pozwolą na szybkie przesyłanie danych pacjentów między jednostkami medycznymi. Twórcy raportu – dr Michał Kamiński, dr Mariusz Duplagi oraz Adam Kozierkiewicz - oprócz korzyści wynikających z wprowadzenia takich zmian, wskazali również problemy, z jakimi boryka się opieka medyczna.

Starzenie się społeczeństwa powoduje wzrost wydatków na badania i konsultacje. Zdaniem OECD, osoby powyżej 65 roku życia wymagają czterokrotnie więcej opieki niż osoby w średnim wieku. Jednocześnie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)
wskazuje, że aż 60 proc. zgonów jest skutkiem chorób przewlekłych, które to stanowią ok. 70 proc. kosztów wszystkich usług medycznych w krajach UE.

Zdaniem twórców raportu, wdrożenie technologii teleinformatycznych spowoduje usprawnienie działania instytucji zdrowotnych, dzięki czemu poprawia się skuteczność i efektywność całego systemu. Spadają koszty działania administracji oraz wzrasta zadowolenie pacjentów z powodu krótszego oczekiwania na wizytę u specjalisty. Bardzo ważnym elementem jest również ograniczenie dokumentacji medycznej do niezbędnego minimum dostępnego za pomocą zintegrowanych systemów informatycznych. Dzięki nim szybko można sprawdzić ubezpieczenie pacjenta oraz przysługującą mu formę opieki medycznej.

Dr Michał Kamiński uważa, że choć wykorzystanie systemów telemedycznych dało już pozytywne rezultaty, to nadal taka forma opieki nie może się przebić do świadomości decydentów, którzy poparliby zmiany systemowe.
Przedstawiciele Konfederacji Pracodawców Polskich skupieni w Centrum Innowacji i Nowych Technologii KPP oraz w Korporacji „Zdrowe Zdrowie” uważają, że niezbędne są decyzje Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o refinansowaniu procedur medycznych wykorzystujących nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne. Zwracają jednocześnie uwagę, że w tej chwili usługi telemedyczne w spółkach komercyjnych są zbyt drogie, a tym samym nie są dostępne dla pacjentów korzystających z publicznej służby zdrowia.
Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dodatkowego ubezpieczenia medycznego, które pokrywałoby koszty telediagnostyki czy telemonitoringu.

Telemedycyna w największym stopniu wykorzystywana jest w kardiologii, dermatologii i psychiatrii. Najważniejszym zadaniem jest pokonanie barier uniemożliwiających przekazanie informacji między pacjentem a lekarzem. Wideokonferencje pozwalają na przeprowadzenie konsultacji w ośrodkach medycznych oddalonych od specjalistycznych jednostek oraz możliwość skierowania pacjenta do aktualnie wolnego lekarza.

Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska

badaniaraportoszczędności

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)