Trwa ładowanie...
pit
05-06-2013 16:20

TK: w przepisie o zwolnieniu z PIT odszkodowań pracowniczych jest luka

Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi i rządowi, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest luka. Brakuje zwolnienia z PIT odszkodowań przyznawanych pracownikom na podstawie układów zbiorowych pracy oraz innych porozumień pracowniczych.

Share
TK: w przepisie o zwolnieniu z PIT odszkodowań pracowniczych jest lukaŹródło: WP.PL
dd24d3l

W tej sprawie wpłynęła już do Trybunału skarga konstytucyjna, ale TK nie rozpoznał jej z przyczyn formalnych. Przyjrzał się jednak sprawie i stwierdził, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych faktycznie jest luka.

Chodzi o art. 21 ust. 1 pkt 3, który zasadniczo zwalnia z podatku dochodowego odszkodowania i zadośćuczynienia, ale pod warunkiem, że ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z innych ustaw lub rozporządzeń. To oznacza - jak zauważył TK - że opodatkowane są odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane na podstawie układów zbiorowych lub innych porozumień pracowniczych.

Według Trybunału one również powinny być zwolnione z podatku, bo układy zbiorowe pracy oraz inne porozumienia pracownicze są źródłem prawa pracy i obowiązują bezpośrednio w stosunkach pracy, tak jak przepisy ustaw, rozporządzeń czy prawa międzynarodowego.

dd24d3l

- W tym stanie rzeczy poważne wątpliwości natury konstytucyjnej budzi nieuwzględnienie przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych - w zakresie zwolnienia z podatku odszkodowań i zadośćuczynień - że prawo pracy stanowi odrębny od prawa prywatnego (...) system norm, które w swej materii wykazują silne związki z prawem publicznym - stwierdził TK w postanowieniu sygnalizacyjnym.

Trybunał wydaje tzw. postanowienia sygnalizacyjne bardzo rzadko. Zwraca w nich uwagę na uchybienia i luki w przepisie, których usunięcie uważa za niezbędne. Tego rodzaju stanowisko Trybunału (inaczej niż wyrok) nie jest wiążące dla adresatów - to tylko sygnalizacja i ostrzeżenie, że gdyby sprawa trafiła do TK, Trybunał może stwierdzić niezgodność przepisu z konstytucją.

dd24d3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd24d3l
dd24d3l