Trwa ładowanie...

To będzie dobry rok dla spłacających kredyty

Osoby spłacające kredyty w złotych mogą spać spokojnie. Eksperci są zgodni, że podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na obecnym, rekordowo niskim poziomie.

Share
To będzie dobry rok dla spłacających kredyty
Źródło: Fotolia, Fot: V. Yakobchuk
d79cfwq

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp. Członkowie Rady zapowiadali, że wysokości stóp nie zmienią przynajmniej w pierwszej połowie tego roku. Jednak analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski uważa, że obecny stan może potrwać znacznie dłużej - nawet do 2015 roku.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że za decyzją o pozostawieniu stóp bez zmian przemawia niska inflacja, wciąż powolne tempo wzrostu gospodarczego oraz fakt, że banki wciąż nie udzielają tak wielu kredytów, żeby należało to ograniczać wyższymi stopami.

d79cfwq

Ekspert przypuszcza, że członkowie Rady wypowiedzą się na temat perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w tym roku. Jego zdaniem prognozy na drugie półrocze będą optymistyczne, ale nie na tyle, żeby już teraz podnosić oprocentowanie kredytów.

Pomimo stabilnych stóp procentowych kredyty mogą jednak zdrożeć za sprawą rosnących marż. Jarosław Sadowski wyjaśnia, że banki szukają nowych źródeł przychodów oraz rekompensują sobie straty spowodowane niekorzystnymi dla nich zmianami przepisów.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2 i pół procent.

d79cfwq

Podziel się opinią

Share
d79cfwq
d79cfwq