Pod Warszawą otworzyli nowy tunel. Koniec czekania na rogatkach
Kolejarze otworzyli w środę tunel pod torami przecinającymi aleję Piłsudskiego w Sulejówku. Podpisali też umowę na realizację kolejnego bezkolizyjnego obiektu w tym mieście.
29.11.2023 | aktual.: 29.11.2023 17:49
Otwarty w środę tunel ma zwiększyć bezpieczeństwo ruchu pociągów na linii Warszawa–Terespol i usprawnić ruch drogowy w Sulejówku. Zastąpił przejazd, na którym kierowcy musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.
Powstała nowa droga, która ma po jednym pasie ruchu w każdą stronę, chodniki i ścieżki rowerowe. Piesi do tunelu mogą dojść schodami, dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się są też windy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Otwarcie tunelu nastąpiło z opóźnieniem. Według wcześniejszych planów obiekt miał być gotowy już na 1 października. Prace się przedłużyły, bo, jak tłumaczył wiceburmistrz Sulejówka Remigiusz Górniak, wykonawca nie położył nawierzchni asfaltowej w oczekiwanym standardzie. Część prac trzeba było więc wykonać na nowo.
Będzie jeszcze jeden tunel
Równocześnie z otwarciem tunelu, kolejarze podpisali umowę na budowę kolejnego tunelu w Sulejówku pod tą samą linią kolejową Warszawa-Terespol. Ma on powstać w ciągu ulic Przejazd i Krasińskiego. "Projekt obejmie swoim zakresem około 90-metrowy tunel drogowy wraz z przebudową układu przyległych ulic. Będzie na nim jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy" - przekazali kolejarze.
Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.
- Bezpieczeństwo jest priorytetem w ruchu kolejowym i każde nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększa jego poziom. Bezkolizyjna przeprawa w Sulejówku, ta właśnie otwarta w al. Piłsudskiego, oraz ta, która powstanie w ciągu ul. Przejazd i Krasińskiego, to bezpieczne przewozy i lepsza komunikacja w mieście - skomentował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.
- Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej wykonane prace realnie poprawiają warunki życia mieszkańców i wspierają rozwój lokalny - dodał.
W woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne powstają także w Pruszkowie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy, a w Teresinie powstanie tunel drogowy pod torami. Kolejarze wybudowali też bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej.