Trwa ładowanie...

Tysiące niepełnosprawnych może stracić pracę

Rząd postanowił o zmniejszeniu dotacji do PFRON. Zakłady pracy chronionej już przewidują zwolnienia, a nawet bankructwa - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Share
Tysiące niepełnosprawnych może stracić pracę
Źródło: Jupiterimages
dv0i0n9

Od stycznia 2011 roku pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych dostaną mniej pieniędzy, stracą też prawo do ulgi w karnych opłatach do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu ma do niego trafić blisko 600 mln zł więcej. Jednocześnie w kwietniu przyszłego roku pracodawcy zatrudniających niepełnosprawnych emerytów stracą prawo do dofinansowania, a od 2012 rozpocznie się zmniejszanie dopłat do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych. Dotyczy to tylko osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim i umiarkowanym.

Zmiany mogą okazać się końcem istnienia dla wielu zakładów pracy chronionej. Eksperci podkreślają, że zaproponowane przez posłów zmiany są największe od 20 lat, czyli...początku obowiązywania tych przepisów. Pracę stracić mogą tysiące niepełnosprawnych. Z szacunków Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej zwolnienia objąć mogą nawet 20 tys. osób.

Zmiana prawa ma być na tyle drastyczna, że organizacje zrzeszające przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych planują zaskarżenie nowych przepisów do Trybunały Konstytucyjnego. Wprowadzenie nowych rozwiązań sprawi, że stracą przez najbliższe trzy lata ponad dwa miliardy złotych dotacji. Co ciekawe, projektodawcy ustawy nie oszacowali jakie skutki społeczne przyniesie nowe prawo.

Wirtualna Polska / Rzeczpospolita

dv0i0n9

Podziel się opinią

Share
dv0i0n9
dv0i0n9