Trwa ładowanie...
oc

Ubezpieczenia w Polsce. Po naszych drogach jeździ plaga kierowców bez OC

Tylko w ubiegłym roku ponad 6 tysięcy wypadków spowodowali nieubezpieczeni lub nieznani sprawcy, którzy zbiegli z miejsca wypadku.

Share
Ubezpieczenia w Polsce. Po naszych drogach jeździ plaga kierowców bez OC
Źródło: Fotolia, Fot: starsstudio
dvv0y3t

Około ćwierć miliona pojazdów jeździ po polskich drogach bez ubezpieczenia OC. Tylko w ubiegłym roku ponad 6 tysięcy wypadków spowodowali nieubezpieczeni lub nieznani sprawcy, którzy zbiegli z miejsca wypadku.

Stanowi to prawie jedną piątą wszystkich zdarzeń drogowych. Osoby, które ucierpiały w takich wypadkach mają problem z uzyskaniem odszkodowania.

Zdaniem Damiana Kurasia z Europejskiego Centrum Odszkodowań - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w takich przypadkach powinien wypłacić odszkodowanie, opóźnia wypłaty i zaniża wypłacane kwoty.

dvv0y3t

Zdarzają się przypadki, w których Fundusz zakłada, że poszkodowany przyczynił się do wypadku, co sprawia, że odszkodowanie jest obniżane.

W opinii mecenas Joanny Smereczańskiej-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, mimo uchwały Sądu Najwyższego, do 3 lat od daty zdarzenia ogranicza też okres, w którym wypłaca odszkodowanie.

Jeżeli sprawca wypadku ma polisę OC, towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Natomiast na decyzję Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trzeba czekać nawet pół roku. Wiele takich spraw kończy się w sądzie.

Zobacz też: * *Brak OC? Zapłacisz karę nawet, gdy nie jeździsz

dvv0y3t

Podziel się opinią

Share
dvv0y3t
dvv0y3t