ycipk-3qif7b

Ucieczka do ZUS

Rząd tnie przywileje emerytalne i rentowe, ale system jest pełen dziur i wielu z tego korzysta - donosi "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ucieczka do ZUS
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
ycipk-3qif7b

Wygaszenie powszechnych przywilejów emerytalnych i uszczelnienie systemu rentowego przynosi efekty. Na koniec 2010 r. ZUS wypłacał emerytury 4,98 mln osób, na koniec ub.r. - 4,95 mln. Cztery lata temu było 1,2 mln rencistów, dziś - 1,06 mln. Nie zostało to jednak powiązane z ograniczaniem innych świadczeń.

W efekcie, jak wynika z najnowszych danych ZUS, blisko trzykrotnie w ostatnich czterech latach wzrosła liczba emerytów pomostowych i dwukrotnie zwiększyła się liczba otrzymujących świadczenia przedemerytalne. Szybko przybywa osób na tzw. świadczeniach kompensacyjnych - faktycznie wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli.

Powoduje to wzrost wydatków. Przed dwoma laty, w styczniu 2012 r., na świadczenia przedemerytalne ZUS wydał 91 mln zł. W grudniu 2013 r. - już 158 mln zł.

ycipk-3qif7b

Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, uważa, że dane dotyczące zwłaszcza świadczeń przedemerytalnych są niepokojące. - To ewidentna dziura w systemie. Trzeba ją jak najszybciej uszczelnić - mówi.

Więcej na http://www.rp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3qif7b

ycipk-3qif7b
ycipk-3qif7b