Trwa ładowanie...
d2vr06e
irlandia

UE ma przedłużyć lrlandii i Portugalii spłatę kredytów o 7 lat

Ministrowie finansów państw strefy euro zapewne zgodzą się w piątek na przedłużenie o 7 lat spłaty kredytów udzielonych przez Unię Europejską Irlandii i Portugali dla utrzymania ich wiarygodności finansowej - poinformował w czwartek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Share
d2vr06e

Ministrowie finansów państw strefy euro zapewne zgodzą się w piątek na przedłużenie o 7 lat spłaty kredytów udzielonych przez Unię Europejską Irlandii i Portugalii dla utrzymania ich wiarygodności finansowej - poinformował w czwartek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Irlandia w 2010 roku praktycznie utraciła możliwość zaciągania pożyczek na międzynarodowych rynkach pieniężnych, a w roku następnym w takiej samej sytuacji znalazła się Portugalia. Zmusiło to oba państwa do skorzystania z doraźnych kredytów unijnych, a odsunięcie ich spłaty złagodzi uciążliwości związane z reformami budżetowymi.

- Mamy bardzo pozytywną intencję w kwestii przedłużenia wymagalności (kredytów) zarówno w przypadku Irlandii, jak i Portugalii - powiedział na konferencji prasowej w Cork w Irlandii Dijsselbloem, który jest ministrem finansów Holandii. Piątkowe spotkanie eurogrupy odbędzie się w Dublinie.

d2vr06e

Dijsselbloem poinformował, że Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaproponowały wydłużenie spłat o siedem lat, co jest obecnie dyskutowane. - Mam nadzieję, że będziemy mogli to jutro sfinalizować - dodał.

Średnia wymagalność udzielonych Irlandii pożyczek wynosi 12,5 lat, a Portugalii od 12,5 do 14,7 lat - w zależności od tego, z jakich unijnych funduszy pochodzą. Irlandia ma odzyskać pełną zdolność korzystania z międzynarodowych rynków pieniężnych pod koniec bieżącego roku, a Portugalia w roku 2014.

d2vr06e

Podziel się opinią

Share
d2vr06e
d2vr06e