Trwa ładowanie...

Umowa zlecenia a staż pracy

A podobno umowy cywilno-prawne nie są takie straszne, jak je niektórzy malują. Z takim stwierdzeniem na pewno nie zgodzi się mieszkanka Słupska, która ubiegała się o pracę w ratuszu – o sprawie informuje regiopraca.pl

Umowa zlecenia a staż pracyŹródło: thinkstock
d3v8pm3
d3v8pm3

„Na początku stycznia młoda kobieta składała dokumenty do ratusza, gdy rozpoczął się tam nabór chętnych na wolne stanowisko pracy. Po przejrzeniu dokumentów, kierowniczka kadr powiedziała jej jednak, że ich nie może przyjąć, bo kandydatka nie ma potwierdzonego trzyletniego stażu pracy. Uprzedziła, że ta oferta nie będzie w ogóle rozpatrzona” – czytamy w regiopraca.pl.

– Urzędniczka powiedziała, że do stażu wlicza się tylko umowy o pracę, a nie umowy zlecenia. To dziwne, bo od tych umów były odprowadzone składki na ZUS, tak jak przy umowach o pracę. Moja córka zapytała więc, aby jej podać podstawę prawną nieuwzględnienia umów na zlecenia. Otrzymała odpowiedź, że sama ma sobie poszukać, bo ona tych informacji nie udzieli. Córka spełnia warunki, ponieważ ma udokumentowane zatrudnienie na umowę o pracę na okres 18 miesięcy, a pozostałe brakujące miesiące na umowę zlecenia – opowiada w regiopraca.pl ojciec kandydatki.

d3v8pm3

Niestety, jak twierdzą eksperci, urzędniczka miała pełne prawo, żeby odrzucić kandydaturę takiej osoby.

– Właściwie tylko w przypadku pracy w gospodarstwie umowę zlecenia wlicza się do stażu pracy. W pozostałych przypadkach taka zasada nie obowiązuje. Na razie nic nie wskazuje na to, aby parlament chciał tę sytuację zmienić pod względem prawnym – skomentował w regiopraca.pl Roman Giedrojć, kierownik słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Można się jednak domagać uznania zaliczenia pracy z okresu, kiedy było się zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, do doświadczenia zawodowego.

– Dlatego warto się zwrócić do sądu pracy, aby zbadał sprawę i zmienił umowę. Można to zrobić w ciągu trzech lat od chwili, gdy umowa-zlecenie została zakończona – dodaj=ł Giedrojć.

(JK), WP.PL

d3v8pm3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v8pm3