Upadło znane biuro podróży. Touroperator działał także w Polsce
Sąd w Brabancji, na południu Holandii, ogłosił w czwartek upadłość firmy Vacansoleil. Zatrudniający 300 osób touroperator był liderem na rynku wakacji kempingowych w Europie. Był popularny również w Polsce.
Główna siedziba funkcjonującej od 1969 roku firmy znajduje się w Eindhoven, natomiast zagraniczne oddziały w siedmiu krajach, oprócz Polski w Niemczech, Belgii, Francji, Danii, we Włoszech i na Węgrzech. Dwa dni temu firma wystąpiła do sądu z wnioskiem o odroczenie płatności. Ostatecznie sąd zdecydował w czwartek o upadłości touroperatora. Jak wynika z raportu rocznego firmy, w ubiegłym roku Vacansoleil poniósł stratę netto w wysokości 2,6 mln euro, rok wcześniej strata była jeszcze większa i wyniosła 5,8 mln euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego elektryków na drogach jest tak mało? "Jedna rzecz jest kluczowa dla sukcesu"
Koniec z kempingowymi wakacjami?
Decyzja sądu może także wpłynąć na polski odział firmy, zarejestrowany w Lublinie. Polskiej Agencji Prasowej nie udało się uzyskać komentarza polskiego oddziału firmy.
Vacansoleil otrzymało od holenderskiego sądu decyzję o odroczeniu płatności. Oznacza to, że przyszłość naszej firmy jest obecnie niepewna – czytamy na stronie internetowej Vacansoleil Polska.
- Posiadamy w swojej ofercie już ponad 600 kempingów, co czyni nas liderem turystyki kempingowej na rynku nie tylko w Polsce, ale i całej Europie – czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału Vacansoleil. Jak podają niderlandzkie media za granicą znajduje się obecnie kilkuset klientów firmy.
Rynek kamperów w Polsce
Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), przeprowadzonych na zlecenie motorhome.pl, wynika że w ostatnich latach rynek kamperów w Polsce wyraźnie się rozwijał. W 2018 zarejestrowano w sumie 518 nowych samochodów kempingowych, co stanowiło wzrost o ponad 50 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W 2019 roku było ich już 724, w 2020 - 1040, a w 2021 aż 2191 sztuk - tym samym 2021 rok zakończył się wzrostem polskiego rynku o ponad 100 proc. w stosunku do roku 2020. Jak wyglądała sytuacja w ubiegłym roku?
Według motorhome, w 2022 r. odnotowano pierwszy od lat spadek rejestracji nowych kamperów, o nieco ponad 20 proc.
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polska Grupa Caravaningowa przedstawili raport rejestracji nowych i używanych kamperów oraz przyczep kempingowych w pierwszym półroczu 2023 roku opracowany na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
W pierwszych dwóch kwartałach 2023 r. odnotowano spadek ilości pierwszych rejestracji nowych przyczep oraz samochodów kempingowych w Polsce. W grupie nowych samochodów kempingowych wyniósł -32,3 proc. W pierwszym sześciu miesiącach roku zarejestrowano jedynie 706 szt.