Uzgodnione tzw. porozumienie zbiorowe w JSW (opis)
06.05. Katowice (PAP) - Zapisy tzw. porozumienia zbiorowego, zawierającego m.in. gwarancje zatrudnienia, uzgodnili w czwartek związkowcy i zarząd przygotowującej się do debiutu...
06.05.2011 | aktual.: 06.05.2011 08:23
06.05. Katowice (PAP) - Zapisy tzw. porozumienia zbiorowego, zawierającego m.in. gwarancje zatrudnienia, uzgodnili w czwartek związkowcy i zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
.
Nie oznacza to na razie zakończenia sporu w spółce, ani zgody związków na jej upublicznienie.
"Obie strony wykazały koncyliacyjną postawę. Dużą część uzgodnień mamy już za sobą, jeszcze duża część przed nami - myślę jednak, że to najbliższy tydzień i wszystko dopniemy" - powiedziała biorąca udział w obradach wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Porozumienie zbiorowe ma być protezą wypowiedzianego ponad trzy lata temu układu zbiorowego w JSW. Wynegocjowany tekst zakłada m.in. utrzymanie dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy - przy czym trwające prace nad układem mają być kontynuowane.
Wypracowane porozumienie zbiorowe obejmuje m.in. kwestie funkcjonowania umów pracowniczych, kwestie dialogu społecznego i 10-letnie gwarancje zatrudnienia, które wejdą w życie w chwili upublicznienia spółki.
"To poziom gwarancji uzasadniony procesem inwestycyjnym w firmie" - podkreślali zgodnie przedstawiciele zarządu JSW i jej właściciela.
"Znaleźliśmy optymalne rozwiązanie dla naszych pracowników. Z tego jestem zadowolony, bo pracownicy obawiają się zmiany właściciela. W tym porozumieniu utwierdzamy pracowników, że intencje zarządu i intencje przyszłego właściciela są takie, by tę firmę rozwijać, by znaleźli w niej miejsca pracy, by te miejsca pracy im zapewnić" - mówił w czwartek wieczorem prezes JSW Jarosław Zagórowski.
Podpisane porozumienie nazwał "elementem pozwalającym nadal prowadzić spokojnie firmę".
Uzgodnienie porozumienia było pierwszym z kilku warunków zgody związkowców na dalsze procedury związane z upublicznieniem spółki. W kwietniowym referendum 95 proc. załogi opowiedziało się przeciwko upublicznieniu. W czwartek tekst porozumienia zbiorowego parafowano po jedenastogodzinnych obradach. Jednocześnie przewodniczący komitetu protestacyjno-strajkowego Sławomir Kozłowski ogłosił zawieszenie ogłoszonego w środę strajku włoskiego w spółce.
Pytana o perspektywy wydania zgody przez pełniącego funkcję walnego zgromadzenia akcjonariuszy JSW ministra gospodarki na złożenie w Komisji Nadzoru Finansowego prospektu emisyjnego spółki Strzelec-Łobodzińska zaznaczyła, że czwartkowe parafowanie gwarancji pracowniczych to ważny znak dla ministra, lecz "jeszcze nie cały".
Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem, prospekt emisyjny JSW miał być złożony w KNF 4 maja. Po piątkowym spotkaniu ministra gospodarki z ministrem skarbu, resort gospodarki ogłosił, że termin zwołania walnego zgromadzenia nie został na razie ustalony - szef tego resortu Waldemar Pawlak deklaruje, że chce, by najpierw nastąpiło porozumienie ze stroną społeczną.
Jak zaznaczyła w czwartek Strzelec-Łobodzińska, do sformalizowania pozostały jeszcze porozumienia dotyczące gwarancji zachowania władztwa korporacyjnego przez skarb państwa oraz akcji dla pracowników uprawnionych i nieuprawnionych. Strony wyraziły wolę, by dalsze negocjacje - podobnie jak w czwartek - odbywały się w ramach działającej przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Terminów na razie nie wyznaczono.
Jak przyznał po zakończeniu czwartkowych negocjacji zasiadający w sekretariacie Komisji szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, choć do załatwienia pozostała również jeszcze sprawa negocjacji płacowych - będąca przedmiotem sporu zbiorowego związków z zarządem spółki - prawdopodobnie nie będzie to element konieczny do rozpoczęcia procesu upublicznienia JSW.
Kolorz zaznaczył przy tym, że strona społeczna będzie oczekiwać, że zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Pawlaka uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy JSW odnośnie skierowania prospektu emisyjnego do KNF nie zapadnie przed uzgodnieniem pozostałych kwestii spornych. Dodał, że najbliższe rozmowy w ramach Komisji prawdopodobnie zostaną wyznaczone na koniec przyszłego tygodnia.
W odpowiedzi na prośbę strony społecznej resort skarbu dostarczył w czwartek związkowcom informacje - fragmenty prospektu emisyjnego - dotyczące akcji pracowniczych i akcji do objęcia przez pracowników nieuprawnionych. Z kolei resort gospodarki przekazał projekt statutu JSW, jaki chciałby uchwałą walnego zgromadzenia wprowadzić przed upublicznieniem. Już w trakcie rozmów związkowcy zgłosili swoje wstępne uwagi i pytania. (PAP)
mtb/ saw/ ana/