W '11 stopy proc. o 50 pb w górę, pierwsza podwyżka w I kw. - BPH (opinia)
13.12. Warszawa (PAP) - W 2011 r. skala zacieśnienia polityki monetarnej będzie umiarkowana i na koniec przyszłego roku stopa referencyjna będzie wynosiła 4,0 proc. - prognozuje...
13.12. Warszawa (PAP) - W 2011 r. skala zacieśnienia polityki monetarnej będzie umiarkowana i na koniec przyszłego roku stopa referencyjna będzie wynosiła 4,0 proc. - prognozuje BPH. Zdaniem ekonomistów banku pierwsza podwyżka, o 25 pb, nastąpi w I kwartale 2011 r., najprawdopodobniej w marcu.
"Spodziewamy się, że RPP zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych o 25 pb w I kw. '11, gdy inflacja na początku przyszłego roku, wspomagana podwyżką VAT i akcyzy, zbliży się w okolice górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Biorąc pod uwagę brak posiedzenia decyzyjnego RPP w lutym, najbardziej prawdopodobne jest, naszym zdaniem, że decyzja o podwyżce zapadnie w marcu, po publikacji najnowszej projekcji inflacyjnej NBP" - napisano w grudniowym raporcie.
"Jednocześnie spodziewamy się, że nadal luźna polityka monetarna głównych banków centralnych, w tym m.in. EBC, będzie silnym argumentem dla RPP za jedynie umiarkowaną skalą podwyżek stóp procentowych w 2011 roku. Na koniec 2011 r. spodziewamy się stopy referencyjnej na poziomie 4,00 proc." - dodano.
"(...) jest prawdopodobne, że podwyżki stóp procentowych przez EBC (i Fed) zostaną odłożone w czasie i będą miały miejsce dopiero pod koniec (lub po) 2011 r. W sytuacji utrzymywania stóp bez zmian przez największe banki centralne, ewentualna podwyżka stóp przez RPP mogłaby oddziaływać w kierunku większego napływu kapitału zagranicznego do Polski i mocniejszego złotego. Jeżeli skala umocnienia krajowej waluty byłaby nadmierna, mogłoby to mieć negatywne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego, co Rada będzie musiała brać pod uwagę" - zaznaczono w raporcie.
Ekonomiści BPH spodziewają się, że w grudniu RPP pozostawi stopy bez zmian. (PAP)
fdu/ ana/