W Norwegii gwarantują atrakcyjną minimalną płacę i niezły socjal

Praca, wynagrodzenie za urlop, świadczenia chorobowe, świadczenia rodzinne, emerytura i to wszystko do czego mają prawo Norwegowie otrzymują pracujący tam Polacy.

W Norwegii gwarantują atrakcyjną minimalną płacę i niezły socjal
Źródło zdjęć: © © Galyna Andrushko - Fotolia.com

Co najmniej 87 zł na godzinę zarobią Polacy na norweskiej budowie. Mogą oni liczyć nie tylko na zagwarantowaną płacę minimalną. Mają też prawo do świadczeń rodzinnych, urlopowych i emerytalnych.

- Umowa z Unią Europejską oznacza, że mamy wolny przepływ pracowników - mówi Stig Bredvei, szef Clockwork, firmy pośrednictwa pracy. - Polacy, którzy mają wizę turystyczną, mogą szukać pracy przez 3 miesiące. Po podpisaniu umowy z norweską firmą, należy ją zanieść do urzędu podatkowego, aby otrzymać tzw. skattekarte i D-nummer, który jest tymczasowym numerem osobistym. Obcokrajowiec ma takie same prawa i obowiązki jak wszyscy Norwegowie, czyli uprawnienia do zasiłku chorobowego, wynagrodzenia urlopowego, emerytur, zasiłków i innych świadczeń.

Dziś cudzoziemcy w Norwegii stanowią 30-40 proc. mieszkańców. Najwięcej imigrantów napływa właśnie z Polski. Według norweskich statystyk, tylko w ciągu roku przybyło ich 7300 ( z 633 100 imigrantów zarejestrowanych w styczniu tego roku, 84 000 to Polacy). - Polaków jest tylu, ilu mieszkańców liczy miasto Kristiansand - ocenia jeden z pracowników Clockwork.

Dla porównania, drugą pod względem liczebności grupą imigrantów są Szwedzi - jest ich 36 400. Większość Polaków pracuje w branży budowlanej i remontowej. Nic dziwnego, warunki i płace proponowane przez pracodawców są dużo lepsze niż w naszym kraju.
- Polska ma 40 milionów obywateli i długą tradycję w rzemiośle. Wysokie bezrobocie w sektorze budowlanym w kraju ojczystym powoduje, że wielu pracowników szuka zajęcia w Norwegii i innych krajach skandynawskich. Ta tendencja w najbliższych latach się nie zmieni. Teraz potrzebujemy rocznie około 8000 nowych wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej. I ten trend trwa od 5-6 lat. Niestety, norweski system edukacji nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu - mówi Bredvei.

Ceny domów i mieszkań w Norwegii rosną. W maju br. były wyższe o 0,1 proc. niż w kwietniu, a ceny domów na koniec maja tego roku były wyższe o 0,3 procent niż w maju w ubiegłym roku.

- To z pewnością dobra wiadomość. W Oslo, jesienią i w okresie bożonarodzeniowym był zastój na rynku nieruchomości, ale teraz zapotrzebowanie rośnie. To wskazuje, że sytuacja na rynku się poprawia - stwierdza Bredvei. - Ceny mieszkań rosną i wciąż jest ich za mało. W perspektywie 6-7 lat trzeba wybudować nie tylko więcej lokali, ale także dróg i mostów - mówi Stig Bredvei.

Czy wyłącznie cudzoziemcy wspierają rynek budowlany?

- Jesteśmy na drodze do tego, że w budownictwie będą pracować w większości właśnie cudzoziemcy. Dziś 30-40 proc. pracowników w tej branży stanowią imigranci - mówi.

Doświadczony fachowiec zatrudniony na norweskiej budowie zarobi co najmniej 174 korony norweskie (NOK) na godzinę - to około 87 złotych. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych, stawki te są odpowiednio niższe. I tak, osoba z co najmniej rocznym doświadczeniem w zawodzie dostanie 163,20 koron (około 82 zł) na godzinę. Stawka pracownika niewykwalifikowanego bez doświadczenia wynosi 156,60 koron (około 78 zł).

Stawki minimalne w poszczególnych branżach norweskiej gospodarki

SEKTOR BUDOWLANY
pracownik wykwalifikowany
pracownik niewykwalifikowany bez doświadczenia w zawodzie
pracownik niewykwalifikowany z co najmniej rocznym doświadczeniem w zawodzie
Pracownik poniżej 18. roku życia
PRZEMYSŁ STOCZNIOWY
pracownik wykwalifikowany
pracownik wyspecjalizowany
pomocnik
*zlecenia wymagające noclegu poza domem wynagradzane są dodatkiem do godzinnej stawki zasadniczej w wysokości: * - pracownik wykwalifikowany: - pracownik wyspecjalizowany: - pomocnik:
PRACA NA ZMIANY
Dodatek do wynagrodzenia zasadniczego: Praca na dwie zmiany (36,5 godz./tydz.): Pierwsza zmiana: do soboty godz. 14.00: bez dodatku Druga zmiana: 16,38 NOK
Praca na zmianę - po godz. 14.00 przed dniem świątecznym lub niedzielą: 34,99 NOK (około 17,50); - od godz. 14.00 w Wigilię Bożego Narodzenia, Sylwestra, Wielkanoc oraz Zielone świątki: 50,18 NOK (około 25 zł) Każda godzina pracy po godz. 24.00 wynagradzana jest dodatkiem jak dla trzeciej zmiany.
Praca na trzy zmiany (35,5 godz./tydz.): Pierwsza zmiana do soboty godz. 14.00: bez dodatku Druga zmiana: 16,88 NOK (około 8,50 zł) Trzecia zmiana: 25,12 NOK (około 12,50 zł) Praca na zmianę po godz. 14.00 przed dniem świątecznym lub niedzielą: 36,01 NOK (około 18 zł); od godz. 14.00 w Wigilię Bożgo Narodzenia, Sylwestera, Wielkanoc oraz Zielone świątki: 51,58 NOK (około 26 zł)
Praca ciągła na trzy zmiany (33,6 godz./tydz.): Pierwsza zmiana do soboty godz. 14.00: bez dodatku Druga zmiana: 17,89 NOK (około 9 zł) Trzecia zmiana: 26,54 NOK (około 13 zł) Praca na zmianę po godz. 14.00 przed dniem świątecznym lub niedzielą: 38,02 NOK (około 19 zł); od godz. 14.00 w Wigilię Bożego Narodzenia, Sylwestra, Wielkanoc oraz Zielone świątki: 54,51 NOK (około 27 zł)
ROLNICTWO I OGRODNICTWO Pracownicy zatrudnieni jako pomoc w okresie wakacji lub w okresie zbiorów:
Pracownik w wieku 16-17 lat
Pracownik w wieku 17-18 lat
Pracownik początkujący, zatrudniony na okres do 12 tyg., powyżej 18. roku życia
Pracownik zatrudniony na okres 12-24 tyg. (3-6 miesięcy), powyżej 18. roku życia Pracownicy powyżej 18. roku życia zatrudnieni ponad 6 miesięcy, mają mieć wynagrodzenie takie jak pracownik niewykwalifikowany zatrudniony na stałe.
Pracownicy zatrudnieni na stałe
Pracownik niewykwalifikowany
Pracownik w wieku 16-17 lat
Pracownik w wieku 17-18 lat
Dodatek dla pracowników wykwalifikowanych
SPRZĄTANIE
Stawka minimalna pracowników zatrudnionych przy sprzątaniu wynosi
Pracownicy do 18. roku życia

opr. bor/nettavisen.no/AK/WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (337)