Trwa ładowanie...

W tych zawodach praca jest od ręki

Turystyka, hotele, budownictwo, produkcja przemysłowa. W tych branżach szykuje się masowe zatrudnianie. Pracodawcy są jednak ostrożni w planowaniu rekrutacji - wynika z Barometru Manpower Perspektywy Zatrudnienia dla III kwartału 2012 roku

W tych zawodach praca jest od rękiŹródło: thinkstock
dr3667y
dr3667y

Zwiększenie zatrudnienia w najbliższym czasie planuje co piąty pracodawca, 7 proc. będzie zwalniać, a aż 70 proc. nie planuje żadnych zmian.

„Prognoza na najbliższy kwartał jest umiarkowana. Polscy przedsiębiorcy coraz racjonalniej podchodzą do tego, co dzieje się na rynku. Oznacza to, że kiedy następuje pogorszenie, nie ratują się w pierwszej kolejności zwolnieniami, a kiedy dostaną zlecenie, nie zatrudniają pochopnie pracowników - tłumaczy w gazetapraca.pl, Katarzyna Daniek, dyrektor działu sprzedaży rozwiązań ManpowerGroup. - Za dobrą monetę należy potraktować to, że siedmiu na dziesięciu przedsiębiorców nie będzie zwalniać, a prawie jedna piąta planuje zwiększenie zatrudnienia.”

Najwięcej pracowników będą potrzebowali pracodawcy z branży hotelarskiej. Zatrudniać będzie co czwarty hotel i restauracja. Również w budownictwie szykuje się gorący okres. Firmy budowlane i remontowe będą poszukiwały rąk do pracy. Wzrośnie też zapotrzebowanie na pracowników w produkcji przemysłowej, kopalniach i przemyśle wydobywczym oraz handlu detalicznym i hurtowym.

dr3667y

Zwolnienia natomiast zapowiadają branże związane z energetyką, gazownictwem, wodociągami oraz rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo.

Dobra wiadomość dla poszukujących pracy w województwie małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim. W tych regionach pracodawcy będą zatrudniać. Odwrotna tendencja wystąpi w warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Firmy nie będą tu poszukiwały pracowników.

"Mniejsza deklarowana aktywność pracodawców to efekt alarmujących sygnałów ze strefy Euro, które wpływają na niepewność firm, co do najbliższej przyszłości. Następuje wstrzymywanie niektórych procesów rekrutacyjnych, rośnie natomiast zainteresowanie firm elastycznymi formami zatrudnienia, które są odpowiedzią na zmienną sytuację gospodarczą. Przewidujemy, że utrzymywać będzie się duże zapotrzebowanie na inżynierów, specjalistów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Firmy będą inwestować w kadry o kluczowych dla ich rozwoju kompetencjach" - mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

(JK)

dr3667y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr3667y